Oslavujete štyridsiatku? Možno je čas na výmenu šošoviek

15.01.2020Rozmýšľali ste už nad tým, aký darček by ste si ako čerstvý štyridsiatnik mohli venovať? Investícia do zdravia je tou najlepšou, akú môžete spraviť. Obzvlášť, ak ide o zrak. Práve po štyridsiatke sa totiž zrakové vady ako krátkozrakosť či ďalekozrakosť môžu zhoršovať rýchlejšie a zároveň pribúdajú nové očné ochorenia. Aj ľuďom, ktorí so zrakom doteraz problémy nemali. Oslavujete štyridsiatku? Možno je čas na výmenu šošoviek

Najviac problémov so zrakom máme v seniorskom veku. Začiatok ich vývoja však často začína oveľa skôr, už niekde okolo 45. roku života. Okrem genetiky a samotného faktoru starnutia organizmu môžu byť príčinou zhoršovania zraku nesprávny životný štýl, podceňovanie príznakov očných chorôb, vysoké pracovné tempo, málo oddychu, slabý spánok, nevhodné pracovné prostredie či iné ochorenia spôsobujúce zrakové vady.

V tomto článku sa dozviete, prečo je dôležité komplexné vyšetrenie zraku práve v štyridsiatke a prečo je operácia presbyopie jediným spôsobom, ako sa jej zbaviť.

Základom je komplexné vyšetrenie zraku

Ak ste doteraz návštevu lekárov odkladali, ak pre vás bolo prioritou stále niečo iné, mali by ste trošku spomaliť a uvedomiť si, že práve 40. narodeniny by mali byť prelomové. Okrem správnej životosprávy, pohybu a športovania by ste si mali nájsť čas aj na preventívne prehliadky. Tie u očného doktora nevynímajúc. Zákernosť niektorých očných ochorení spočíva v tom, že sa môžu vyvíjať dlhodobo bez akýchkoľvek vedľajších prejavov. A keď prepuknú, ich liečba býva náročnejšia. Komplexným vyšetrením zraku dokáže lekár zistiť nielen očné ochorenia, ale aj iné, vážnejšie choroby ako HIV, TBC či cukrovku, vďaka čomu je možné následnou liečbou podstatne zlepšiť kvalitu vášho života. V extrémnych prípadoch tiež zachrániť zrak či život.

Výhodou je, že po štyridsiatke sú niektoré druhy preventívnych prehliadok preplácané zdravotnými poisťovňami. A to ďalší dôvod, prečo s návštevou lekára neotáľať.

Presbyopiu spoznáte už čoskoro

Ak ste čerstvým štyridsiatnikom, v blízkej dobe sa u vás prejaví očné ochorenie známe pod názvami ako vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk, odborne presbyopia. Práve ona má, či bude mať, na svedomí, že prečítať bez okuliarov písmená v knihe či na mobile bude takmer nemožné. Dôvodom je strata elasticity očných šošoviek, ktoré sa už nedokážu prispôsobovať tak ako v mladšom veku a výsledkom je, že človek má problém zaostriť na blízke predmety.

Riešením sú okuliare na čítanie, tie však vadu len korigujú, ale neriešia. Presbyopia sa štandardne zhoršuje a až okolo 60. roku sa stabilizuje. Zvyknúť si zrazu na okuliare môže byť pre pacientov, ktorí problémy s očami doteraz nemali, náročné. Praktické to nie je ani pre tých z nás, ktorí sme okuliare síce mali, ale len do diaľky alebo do blízka. Pribudnú nám totiž ďalšie, ktoré si budeme s pôvodnými pri určitých činnostiach striedať.

Presbyopiu je možné úplne odstrániť iba operačným zákrokom.

Nová šošovka – riešenie viacerých očných ochorení

Laserovej operácie očí sa netreba obávať. Moderné metódy a špičkové zariadenia, ktorými disponujú aj slovenské očné kliniky sú zárukou pre takmer bezbolestný a rýchly zákrok s minimálnymi pooperačnými komplikáciami a veľmi krátkou dobou rekonvalescencie.

Podstata operácie presbyopie spočíva v náhrade pôvodnej ľudskej šošovky novou, umelou. Jednou z metód, ktorou sa vetchozrakosť operuje, je PRELEX. Do oka je voperovaná multifokálna šošovka. Tá umožňuje dobré videnie do blízka i do diaľky.

Ešte rýchlejšia a šetrnejšia ako PRELEX je najnovšia metóda FEMTO Z-PRELEX, ktorou sa do oka voperuje trifokálna šošovka, vďaka ktorej je možné bezproblémové videnie na všetky vzdialenosti.

V súvislosti s laserovou operáciou je potrebné spomenúť ešte jednu výhodu umelej šošovky. Slúži ako prevencia pred vznikom šedého zákalu a znižuje riziko vzniku záchvatovitého zeleného zákalu.