Ktoré obdobie je najlepšie na operáciu očí?

06.12.2022Zvažujete operáciu očí a neviete sa rozhodnúť, kedy ju absolvovať? Obávate sa, že by vám mohla skomplikovať váš bežný život, že by ste si museli vziať v práci voľno pre práceneschopnosť alebo že by ste kvôli nej museli zrušiť plánovanú dovolenku? Nič z toho! Vaše oči si môžete dať zoperovať v ktoromkoľvek období. Termín si dohodnete tak, aby vyhovoval vám a vašim osobným preferenciám. Ktoré obdobie je najlepšie na operáciu očí?

Určiť, ktoré obdobie je vo všeobecnosti najideálnejšie pre korekciu zraku laserovou operáciou očí nie je celkom možné. Vzhľadom k pandemickej situácii by sme však mohli za najvhodnejšie obdobie považovať práve to, kedy sú vaše aktivity kvôli opatreniam obmedzené. V očnej klinike sa kladie mimoriadny dôraz na bezpečnosť a hygienu bez ohľadu na to, či je alebo nie je koronakríza. Na zákrok tak môžete ísť bez akýchkoľvek obáv. A aj keď aktuálne moderné metódy umožňujú návrat do práce či k bežným denným činnostiam veľmi rýchlo, spravidla už na ďalší deň od operácie, predsa len nejaký ten deň oddychu vašim očiam nezaškodí. Zároveň, ak milujete šport, kúpanie sa v bazénoch či akvaparkoch, prípadne saunovanie, po zákroku sa odporúča prestávka od spomínaných aktivít v dĺžke 2-3 týždňov. Ak sú športoviská, plavárne či wellness centrá zavreté a vy musíte nútene pauzovať, nie je pre vás lepšie obdobie na operáciu, ako práve teraz.

Podľa čoho vybrať termín operácie očí

Ak by ste sa radi zbavili zrakových problémov raz a navždy, prvý krok spravte okamžite. Nie je žiadny dôvod odkladať vyšetrenie u špecialistu. Na vyšetrenie je potrebné si vyhradiť len pár hodín, inak vás nijako obmedzovať nebude. Očný lekár ním diagnostikuje dôvod vášho zrakového problému a navrhne metódy, ktorými ho je možné efektívne a spoľahlivo odstrániť. Termín operácie si následne dohodnete podľa toho, kedy vyhovuje vám. Čím skôr operáciu absolvujete, tým skôr budete mať ostrý zrak a tým skôr sa vám zmení život k lepšiemu. Na druhej strane, je potrebné vziať do úvahy aj vaše dôležité činnosti a plány, aby vám ich očná operácia nijako nenarušila.

Čo obmedzuje v ktorom ročnom období práve vás?

Ako sme písali vyššie, zákrok môžete z medicínskeho hľadiska podstúpiť počas celého roka. S každým ročným obdobím sa však spájajú určité aktivity, ktoré môžu znamenať obmedzenia. Alebo naopak, pre ktoré môže byť operácia obmedzením.

JAR

Na jar by operáciu mali zvážiť najmä alergici. Senné nádchy sú obmedzením a počas nich sa laserová operácia očí neodporúča. Okrem iného hrozí zvýšené riziko infekcie a zároveň sa tiež môže predĺžiť doba rekonvalescencie. Ak však nemáte s alergiami problém, jar môže byť pre vás ideálnym ročným obdobím na korekciu zraku.

LETO

S letom sú spojené najmä dovolenky. Pláže, silné slnko, piesok, vodné aktivity. Toto všetko môže byť dôvodom, prečo operáciu absolvovať pred letom alebo po ňom. Ak si chcete leto užiť plnými dúškami, neplánujte si zákrok na letné mesiace.

JESEŇ

Na absolvovanie operácie očí môže byť jeseň pre mnohých výborným ročným obdobím. Nie je už ani príliš teplo, ani zima, kúpaliská sú už zatvorené a lyžiarske svahy ešte neotvorené. Rizikovým faktorom počas jesene môže byť najmä vietor, ak sa však pred ním budete chrániť, nič sa vám nemôže stať. Na jeseň sa zároveň začínajú skracovať dni, čo môže byť problémom najmä pre pacientov, ktorí veľa šoférujú. Kým sa zrak úplne neustáli, šoférovanie v tme či za šera môže byť trochu problematické.

ZIMA

Sneh, mráz, ľad, vietor, ale aj silné horské slnko sú živly, pred ktorými sa je potrebné niekoľko dní, prípadne pár týždňov po zákroku chrániť. Na druhej strane, ak ste priaznivcom skôr letných športov a aktivít, v zime môžete byť viac ochotní vzdať sa na niekoľko dní vašich bežných denných činností, či hobby. Dopriať si výborný zrak pred Vianocami a vstúpiť s ním do Nového roka bude niečo, na čo nikdy nezabudnete.

Ďalšie faktory

Výber termínu operácie nezáleží však len na ročnom období. Je množstvo ďalších faktorov, ktoré je potrebné vziať do úvahy.

POVOLANIE

Ak máte bežné povolanie, nenáročné na cestovanie, ak nepracujete v prašnom, veternom či zadymenom prostredí a nie ste ani profesionálny športovec, operácia vás nebude obmedzovať a naplánovať si ju môžete v podstate kedykoľvek. Ak však do niektorej z uvedených skupín patríte, vyberte si na operáciu obdobie, kedy si od práce budete môcť pár dní oddýchnuť. Napríklad športovci sa k plnému zaťaženiu môžu vrátiť spravidla za 2-3 týždne.

TEHOTENSTVO

Ak ste tehotná alebo dojčíte, operácia pre vás nie je vhodná. Ak otehotnieť ešte len plánujete, s operáciou čakať nemusíte. Práve naopak, jedno z najkrajších období si budete môcť užiť s perfektným zrakom bez komplikácií, ktoré predstavujú dioptrické okuliare či kontaktné šošovky.

INÉ OCHORENIA A OPERÁCIE

Absolvovať operáciu očí môže byť rizikové v prípade, ak sa liečite na niektoré z vážnych ochorení. Korekciu zraku by ste nemali tiež plánovať ani na obdobie, kedy už máte naplánovanú inú operáciu.

Tip č. 1 - operácia očí ako darček

Operácia očí je skvelým a najmä užitočným darčekom. Poteší na Vianoce, narodeniny, ale aj k výročiu svadby. Výrazne totiž mení kvalitu života. Ak sa ju rozhodnete venovať svojmu blízkemu, využite možnosť kúpy darčekového poukazu. Obdarovaný si bude môcť vybrať metódu, ktorá bude pre neho tou najvhodnejšou a zároveň si bude môcť dohodnúť termín, ktorý mu bude vyhovovať najviac.

Tip č. 2 - špeciálna 1 000 € zľava na operáciu očí

Zbaviť sa okuliarov stíhate aj do Vianoce - navyše so špeciálnou 1 000 € zľavou pre 1 000 najrýchlejších záujemcov. Jediné, čo musíte pre získanie operácie očí s mimoriadnou 1 000 € zľavou spraviť, je odoslať nezáväzný kontaktný formulár s heslom „MILIÓNOVÉ OČI“. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií, ako aj presný postup ako túto zľavu získať, nájdete priamo na tomto linku o kampani: „Rozdávame zľavy v hodnote milión EUR na operácie očí“.