Ako si zlepšiť zrak? Starajte sa o oči, vrátia vám to

13.04.2022Napriek tomu, že sú oči jedným z najcitlivejších orgánov, starostlivosť o ne častokrát zanedbávame. Dobrou správou je, že zrak je možné si vo väčšine prípadov zlepšiť. Samozrejme, je potrebné pre to niečo urobiť. V dnešnom článku prezradíme, čo pomáha očiam a zraku, čoho sa vyvarovať, čo naopak pridať, či už do jedálnička alebo medzi bežné denné aktivity, čo robiť v práci. Ako si zlepšiť zrak? Starajte sa o oči, vrátia vám to

Ako na zdravé oči v povolaní vyžadujúcom prácu s počítačom?

Nie práve najzdravší životný štýl, hodiny pred počítačmi a mobilnými telefónmi, málo pohybu či nekvalitná strava sú rizikami, ktoré nepriaznivo pôsobia náš organizmus a škodia aj zraku. Asi najväčším nepriateľom zraku v rozvinutých krajinách sú počítače. Bez nich sa v súčasnosti už nezaobídeme a, žiaľ, nie je žiadnym prekvapením, že získaná krátkozrakosť či syndróm počítačového videnia sa považujú za civilizačné ochorenia tretieho tisícročia.

Na svedomí to má hneď niekoľko rizikových faktorov súvisiacich s povolaniami, kde väčšiu časť dňa trávime pri počítačoch. Po prvé, počítače vyžarujú modré svetlo, ktoré poškodzuje zrakové bunky. Čo je však ešte horšie, počas práce s počítačom zabúdame žmurkať. Očiam tak chýba potrebné množstvo očného maziva a sú náchylnejšie na infekcie, poranenia a podobne. Najrizikovejším faktorom vzhľadom na vznik krátkozrakosti je neustále zaostrovanie na blízko bez vyvažovania pohľadmi do diaľky.

Ako bojovať proti oslabovaniu schopnosti zaostrovať do diaľky?

Jednoducho:

  • očnými cvikmi počas práce – základom je pravidlo 20/20/20, ktoré hovorí, aby ste sa minimálne každých 20 minút zahľadeli na 20 sekúnd na predmet vzdialený 20 stôp (6 metrov). Ideálne je, aby ste sa postavili zo stoličky, prešli sa k oknu a zahľadeli sa na niečo v exteriéri. Pomôžete tým nielen vašim očiam, ale aj nohám, krížovej a krčnej chrbtici, ktoré pri sedavých zamestnaniach trpia spoločne s očami najviac. Tento základný cvik aplikujte aj u detí počas učenia alebo pri hraní sa na mobiloch, tabletoch či notebookoch.
  • pobytom v prírode – práve v exteriéri sa nachádza množstvo impulzov, ktoré nás nútia k vedomému aj nevedomému zaostrovaniu na vzdialenejšie objekty. Tým si trénujeme zrak do diaľky a znižujeme riziko vzniku krátkozrakosti.
  • Posilňujúce cviky na oči

    Aj oči prirodzene starnú a menia svoje vlastnosti. Vekom ochabujú očné svaly, ktorých funkčnosť je možné zlepšiť a predĺžiť pravidelným cvičením. Pre zrak je vhodné striedavé zaostrovanie do blízka a do diaľky, očné svaly môžete držať v kondícii vďaka očnej joge. Pred každým cvičením je dôležité sa uvoľniť. Zavrite na pár minút oči a pokúste sa aspoň na chvíľu zabudnúť na všetky starosti a trápenia, ktoré máte. Po cca 2-3 minútach otvorte oči a pomaly striedajte pozeranie do hora a nadol. Opakujte 5-krát. Potom si trochu oddýchnite a striedajte pohyby očí do strán, opäť zopakujte cvik 5-krát. Na záver krúžte očami. Najskôr 5 kruhov v smere hodinových ručičiek, následne 5 krúžení v opačnom smere. Po cvičení opäť na dve minúty zavrite oči a oddychujte.

    Čo nesmie chýbať v jedálničku

    Strava má výrazný podiel na ľudskom zdraví, oči nevynímajúc. Na kvalitu zraku pozitívne pôsobia vitamíny A, B, C, D a E, omega-3 mastné kyseliny, kartenoidy, betakarotén a minerály ako zinok či selén. V jedálničku by tak nemalo chýbať dostatok ovocia a zeleniny – vhodné sú napríklad pomaranče, čerešne, mango, kivi, listová a koreňová zelenina, ale aj ryby či pečeň. Výbornou zásobárňou pre zinok je mak, selén je možné získať konzumáciou slnečnicových semiačok.

    Pozor na každodenné prostredie

    Náš zrak ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom trávime každý deň dlhé hodiny. Ide najmä o domáce a pracovné prostredie, ale napríklad aj o miesto, kde trávime voľný čas. Už pri deťoch je veľmi dôležité dbať na dostatok prirodzeného svetla a v prípade umelého zabezpečiť jeho dostatočnú intenzitu. Na oči negatívne pôsobí slabo vetrané prostredie, prievan, prach či dym. Nepriateľom môže byť napríklad aj klimatizácia, ktorá vysušuje vzduch.

    Ochrana očí slnečnými aj dioptrickými okuliarmi

    V prípade, že máte predpísané korekčné pomôcky, noste ich. Ak nosenie dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek podceňujete, hrozí, že sa vám zrak bude aj naďalej zhoršovať. Oči si je potrebné chrániť aj pred UV žiarením. Investujte preto do slnečných okuliarov s kvalitným UV filtrom.

    Preventívne očné prehliadky môžu odhaliť viac, ako ste tušili

    Zvyšujúcim sa vekom by ste mali absolvovať čoraz častejšie aj očné prehliadky. Preventívne vyšetrenia majú za úlohu sledovať vývoj zrakových vád či chorôb, o ktorých už viete, ale zároveň aj zistiť očnú chorobu, o ktorej ani netušíte. Niektoré vážne očné ochorenia sa totiž môžu aj roky vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov. Typickým príkladom je glaukóm – zelený zákal, pri ktorom dochádza k postupnému poškodzovaniu zrakového nervu. Čím skôr sa na ochorenie príde, tým skôr je možné ho zastabilizovať. Glaukóm totiž nie je možné úplne vyliečiť.

    Laserová operácia ako spôsob na zlepšenie zraku

    Všetky rady, ktoré sme v článku uviedli, sa týkajú najmä prevencie. Vďaka ním dokážete znížiť riziko, že sa vám zrak zhorší. Ak už ale zrakové problémy máte, jedinou možnosťou, ako sa ich natrvalo zbaviť, je laserová operácia očí. Ak máte z operácie strach či obavy, verte, že nie sú opodstatnené. Moderné operačné metódy sú bezbolestné, rýchle, maximálne bezpečné a vyznačujú sa krátkou dobou hojenia. Používajú špičkový femtosekundový laser, ktorý je v porovnaní s excimerovým jemnejší a k očiam výrazne šetrnejší. Využíva sa pri rohovkových korekciách zraku, napríklad pri metódach ReLEx SMILE 3D či CLEAR, ale aj pri metóde FEMTO Z-Prelex, pri ktorej dochádza k výmene opotrebovanej šošovky za novú, umelú.