Tórické alebo sférické kontaktné šošovky? Poznáte rozdiel?

14.01.2022Asi každý z nás pozná kontaktné šošovky. Ak s nimi aj nemáme priamu skúsenosť, pretože nemáme problém s očami, predpokladáme, že sa delia na šošovky pre krátkozrakých a na šošovky pre ďalekozrakých ľudí. Vedeli by ste však vysvetliť rozdiel medzi sférickými a tórickými šošovkami? Tórické alebo sférické kontaktné šošovky? Poznáte rozdiel?

Kontaktné šošovky sú obľúbenou korekčnou pomôckou. Neobmedzujú ich nositeľa pri toľkých činnostiach ako okuliare, sú pohodlné a pri správnej hygiene nevnímame, že ich máme. Pribúdajúcim vekom sa však vlastnosti našich očí, napríklad šošovky, menia a k doterajšej zrakovej vade môžu pribudnúť ďalšie. Ak, naopak, patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí doteraz problémy so zrakom nemali, vedzte, že minimálne presbyopia – vetchozrakosť sa po štyridsiatke bude týkať aj vás.

Tento článok dá odpovede na nasledovné otázky:

  • Aké druhy šošoviek mám na výber?
  • Komu sú určené tórické a komu sférické šošovky?
  • Dá sa zbaviť problémov so zlým videním natrvalo?

Jednoohniskové kontaktné šošovky či multifokálne? Jednodenné či mesačné?

Existuje množstvo rôznych druhov kontaktných šošoviek. Podľa doby nosenia poznáme šošovky jednodenné, dvojtýždenné či mesačné. Jednodenné šošovky sa po použití vyhodia. Často ich využívajú pacienti pri určitých činnostiach ako alternatívu k dioptrickým okuliarom – napríklad pri športovaní či cestovaní. Dvojtýždňové či mesačné šošovky je potrebné pred spaním vybrať a nechať vyčistiť niekoľko hodín v roztoku. Existujú však aj kontinuálne šošovky, ktoré je možné nosiť bez vyberania až 30 dní.

Ďalšie členenie je na šošovky podľa počtu ohnísk. Je to veľmi podobné, ako pri okuliarových šošovkách. Na výber sú jednoohniskové šošovky, ktoré korigujú videnie na jednu vzdialenosť alebo multifokálne kontaktné šošovky, vďaka ktorým je možné dobre vidieť na rôzne vzdialenosti. Zvyknú sa používať najmä pri kombinácii presbyopie a krátkozrakosti alebo presbyopie a ďalekozrakosti. Nahrádzajú tak okuliare na čítanie a okuliare do diaľky alebo na blízko.

Sférické na krátkozrakosť a ďalekozrakosť, tórické na astigmatizmus

Rozdiel medzi sférickými a tórickými šošovkami je v ich optickej mohutnosti. Sférické šošovky majú optickú mohutnosť v každom bode rovnakú. Sú najčastejšie využívaným typom šošoviek, slúžia na korekciu ďalekozrakosti a krátkozrakosti.

Tórické šošovky sú určené pre astigmatikov. Nakoľko astigmatické oko nemá tvar pravidelnej gule, je potrebné korigovať toto nerovnomerné zakrivenie. Tórické šošovky tak majú na rozdiel od sférických šošoviek v rôznych miestach rôznu optickú mohutnosť.

Laserová operácia očí pre život bez okuliarov či kontaktných šošoviek

Na Slovensku máme viacero kvalitných očných kliník, ktoré majú vo svojom portfóliu najmodernejšie metódy operácie očí. Disponujú špičkovými lasermi najnovších generácií, vďaka ktorým sú zákroky rýchle, bezbolestné, s minimálnym rizikom vedľajších účinkov a najmä s trvalým účinkom. Niektoré kliniky poskytujú na vybrané zákroky doživotnú garanciu.

V súčasnosti sa pri korekcii zraku uplatňujú dva hlavné prístupy – operácia rohovky alebo výmena šošovky.

V obidvoch prípadoch je možné riešiť všetky refrakčné očné vady – astigmatizmus, krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj presbyopiu. Výmenou šošovky sa lieči tiež šedý zákal, prípadne slúži operácia ako prevencia pred jeho vznikom (ak sa šošovka vymieňa napríklad kvôli presbyopii, kedy ešte oko nie je zasiahnuté sivým zákalom.)

ReLEx SMILE 3D – revolučná hĺbková metóda tretej generácie

Z najmodernejších metód môžeme spomenúť napríklad ReLEx SMILE 3D. Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva vnútri šošovky za pomoci femtosekundového lasera. Na rozdiel od iných metód, pri ReLEx SMILE 3D sa nepoužíva excimerový laser, ktorý páli rohovku. Operácia spočíva vo vytvorení takzvanej lentikuly, ktorá sa vytvorí vo vnútri rohovky. Jej tvar a veľkosť sú výsledkom precíznych výpočtov, ktoré sa robia ešte pred samotnou operáciou. Zabezpečuje sa tým, že laser odstráni len prebytočné tkanivo v rohovke a povrch šošovky ostane bez narušenia. Vďaka tomu sa minimalizuje riziko vzniku neželaných vedľajších efektov, ako napríklad syndrómu suchého oka.

Metóda je vhodná pre pacientov s astigmatizmom do 5 cylindrov a krátkozrakosťou do -10 dioptrií. Zákrok sa vykonáva ambulantne a zlepšenie videnia nastáva okamžite po jeho absolvovaní. Do práce a k bežným činnostiam je možné sa vrátiť už na ďalší deň po operácii, k športovaniu o pár týždňov. V prípade, že sa rozhodnete absolvovať ReLEx SMILE 3D, okuliare či kontaktné šošovky viac potrebovať nebudete.

Nová šošovka vyrieši problém s videním do všetkých vzdialeností aj astigmatizmom

K výmene šošovky dochádza väčšinou po štyridsiatke, keď sa u človeka začne prejavovať problém so zaostrením na veľmi blízke predmety – knihu či mobil alebo keď oko zasiahne sivý zákal. V obidvoch prípadoch je príčinou zostarnutá šošovka.

K výmene šošovky najmodernejšími metódami dochádza pri lokálnom umŕtvení a pacient po zákroku odchádza domov. Špičkou medzi súčasnými zákrokmi je FEMTO Z-Prelex, ktorý je novšou verziou klasickej metódy Prelex. Použitím femtosekundového lasera sa pri zákroku nemusia používať ostré operačné nástroje, vďaka čomu je zákrok bezbolestný, jemnejší, presnejší a vyžaduje kratšiu dobu rekonvalescencie. Do oka je možné voperovať trifokálnu šošovku, ktorá umožňuje dobré videnie do diaľky, do blízka aj na stredné vzdialenosti. Pre astigmatikov je možné voperovať tórickú šošovku, prípadne multifokálnu šošovku kombinovanú s tórickou.