Okuliare na čítanie bude raz potrebovať každý. Alebo nie?

12.02.2020Ste mladý človek, ktorý ešte neoslávil štyridsiatku? Nikdy ste nemali problém so zrakom a poznáte len slnečné či lyžiarske okuliare? Pripravte sa na to, že o pár rokov sa to s najväčšou pravdepodobnosťou zmení. Na svedomí to bude mať presbyopia, ktorá postihuje každého približne medzi 40. a 45. rokom života. Tá zapríčiní, že aj vy budete potrebovať okuliare na čítanie. Okuliare na čítanie bude raz potrebovať každý. Alebo nie?

Čo je presbyopia, či a ako je možné sa jej zbaviť a na čo by ste mali myslieť pri výbere okuliarov na čítanie sa dozviete v tomto článku.

Keď sa začína prejavovať syndróm krátkych rúk, mali by ste spozornieť

Presbyopia, inak tiež vetchozrakosť či ľudovo syndróm krátkych rúk, je vekom podmienené zrakové ochorenie spôsobené starnutím očnej šošovky. Tá rokmi stráca svoju pružnosť, čoho výsledkom je problém so zaostrovaním na blízko. Štandardne sa začína prejavovať u ľudí po štyridsiatke a ustáli sa až približne okolo 60. roku života. U ďalekozrakých pacientov sa obvykle začína prejavovať skôr ako u krátkozrakých.

Ak ste spozorovali, že máte problém zaostriť na text v knihe či novinách, že prečítať meno volajúceho z mobilu môžete, len ak si telefón dáte ďalej od tela, mali by ste navštíviť očného lekára a absolvovať komplexné vyšetrenie zraku. Presbyopia je totiž ochorenie, ktoré vás môže obmedzovať aj v zamestnaní, pri domácich prácach, športovaní či šoférovaní. Jedinečnosť presbyopie spočíva v tom, že jej nemožno predísť ani ju riešiť skôr ako vznikne. Ak vám ju lekár diagnostikuje, máte v podstate dve možnosti. Prvou je zaobstarať si okuliare na čítanie, druhou absolvovať laserovú operáciu očí.

Nosenie okuliarov na čítanie môže byť nepraktické

Ak patríte do skupiny šťastlivcov, ktorí doteraz okuliare nepotrebovali, zvykať si na ich nosenie bude  pre vás trochu náročnejšie. Pripravte sa na to, že si ich budete zabúdať, že vám budú zavadzať pri športovaní, prípadne dámam pri maľovaní. Problematický môže byť tiež samotný výber okuliarov.

Dôležité je, aby ste dioptrické okuliare vyberali podľa odporúčania očného lekára. Myslieť si, že lacné okuliare z drogérie vyriešia váš problém môže byť trochu naivné. Komplexné vyšetrenie u očného lekára totiž dokáže odhaliť viac zrakových problémov a len oftalmológ alebo optometrista dokážu predpísať ideálne dioptrie konkrétne pre vaše oči.

Ďalšími dôležitými faktormi pre výber správnych okuliarov sú kvalita použitých materiálov a pre niekoho určite aj dizajn. V očnej optike vám dokážu poradiť tvar či štýl okuliarov, ktoré sa hodia k vašej tvári, vašim vlasom či očiam a objektívne vysvetlia kvalitatívne vlastnosti jednotlivých druhov rámov. Dbajte na to, aby vám rám pohodlne sedel, aby vás netlačil alebo naopak, aby nebol príliš voľný.

Nosenie okuliarov na čítanie bude predstavovať komplikácie aj tým, ktorí už majú dioptrické okuliare na blízko či do diaľky. Tým pribudnú nové a ich neustále striedanie je skutočne nepraktické.

Bezbolestnou metódou Prelex sa zbavíte aj ďalekozrakosti či krátkozrakosti

Druhou možnosťou, ako riešiť presbyopiu, je podstúpiť chirurgický zákrok v niektorej zo špecializovaných očných kliník. Podstatou operačných metód Prelex a najnovšej metódy FEMTO Z – Prelex vykonávanou pomocou femtosekundového lasera, je výmena pôvodnej šošovky za umelú. Počas zákroku sa do oka voperuje multifokálna šošovka, ktorá pacienta navždy odbremení od nosenia okuliarov. Najväčšou výhodou laserovej operácie je, že ako jediná dokáže odstrániť presbyopiu natrvalo. Výmenou pôvodnej šošovky za multifokálnu je možné korigovať tiež krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Zároveň sa navždy odstráni riziko vzniku šedého zákalu. Laserové operácie očí sú vykonávané ambulantne, prebiehajú v lokálnej anestézii, sú takmer bezbolestné a vyznačujú sa nižším rizikom pooperačných komplikácií s krátkou dobou hojenia.