Najčastejšie poruchy zraku

21.06.2022Asi by len málokto zabudol pri menovaní najznámejších porúch zraku na krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Vo všeobecnosti sú práve refrakčné chyby, medzi ktoré patrí ešte astigmatizmus a presbyopia najčastejšími očnými vadami. Je však užitočné poznať aj ďalšie.

V dnešnom článku sa venujeme najznámejším, ale aj menej známym očným vadám, ktoré môžu skôr či neskôr potrápiť každého z nás. Poznať preto aspoň ich hlavné príznaky a možnosti liečby môže byť skutočne užitočné. Najčastejšie poruchy zraku

Refrakčné vady

Hlavným spoločným prejavom refrakčných vád je strata zrakovej ostrosti. V prípade krátkozrakosti a ďalekozrakosti to má na svedomí poloha ohniska vzhľadom k sietnici, pri astigmatizme je príčinou nepravidelný tvar rohovky a presbyopiu spôsobuje strata schopnosti šošovky akomodovať.

Krátkozrakosť

Krátkozrakosť (odborne myopia), je najčastejšou refrakčnou chybou oka. Ohnisko, čiže miesto, kde sa zbiehajú svetlené lúče dopadajúce do oka, sa nachádza pred sietnicou, čo spôsobuje rozmazaný obraz. Pre zabezpečenie ostrého obrazu je potrebné ohnisko posunúť dozadu smerom ku sietnici, čo je úlohou mínusových dioptrií v korekčných pomôckach.

V minulosti sa krátkozrakosť považovala za detskú chorobu, jej podiel rástol najmä u detí v školskom veku. V súčasnosti rastie výrazne aj podiel dospelých pacientov s myopiou, čo je možné pripísať najmä životnému štýlu a pracovným návykom. Nebezpečným je najmä dlhodobé a mnohohodinové pozeranie na displej počítača a následne nevyvažovanie takéhoto zaostrovania na blízko pohľadmi do diaľky. Tým sa schopnosť zaostrovať do diaľky otupuje, výsledkom čoho je získaná krátkozrakosť.

Ďalekozrakosť

Ďalekozrakosť ( hypermetropia alebo hyperopia) je opakom krátkozrakosti. Svetelné lúče sa po dopade do oka spájajú za sietnicou, čo je príčinou rozmazaného videnia na krátke vzdialenosti. Aby vznikol ostrý obraz, plusovými dioptriami ich je potrebné posunúť dopredu k sietnici.

Astigmatizmus

Astigmatizmus je refrakčná vada oka, ktorá vzniká v dôsledku nepravidelného tvaru rohovky. Rohovka astigmatika nemá pravidelný guľatý tvar, ale sa viac podobá na šišku, s ktorou sa hrá americký futbal. Lúče sa po dopade do oka kvôli krivej rohovke nespájajú v jednom bode, ale vzniká hneď niekoľko ohnísk, čo je príčinou rozmazaného, nejasného obrazu. Rozsah poškodenia zraku astigmatizmom sa udáva v cylindroch. Astigmatizmus je spravidla sprevádzaný aj jednou z ďalších refrakčných vád – krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.

Presbyopia

Presbyopia je unikátna vada oka v tom, že postihne každého človeka. Je spôsobená prirodzeným starnutím šošovky, ktorá vekom stráca schopnosť prispôsobovať sa. Výsledkom je rozmazané videnie na veľmi krátke vzdialenosti. V snahe o zaostrenie sa snažíme dať si predmet čo najďalej od očí, z čoho vznikol ľudový názov pre túto zrakovú vadu – syndróm krátkych rúk. Presbyopia sa najčastejšie začína prejavovať medzi 40.-45. rokom života a v prípade jej neliečenia sa vyvíja (zhoršuje) približne do šesťdesiatky, kedy sa zastabilizuje.

Riešením refrakčných vád sú korekčné pomôcky alebo laserová operácia

Refrakčné vady je možné korigovať používaním dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek. Krátkozrakí pacienti potrebujú okuliare do diaľky, ďalekozrakí okuliare na blízko a presbyotici okuliare na čítanie. Pre astigmatikov sú určené torické šošovky. Korekčné pomôcky pomôžu získať ostrý obraz, ale vadu neodstránia. Jediným riešením ako sa natrvalo zbaviť refrakčných vád je laserová operácia očí. Tá môže prebiehať dvomi postupmi – korekciou rohovky alebo výmenou šošovky za umelú.
Staršie metódy korekcie rohovky prebiehajú na jej povrchu, najmodernejšie metódy sú označované ako hĺbkové, pretože prebiehajú vnútri rohovky. Tieto metódy sú bezbolestné, bezpečnejšie a umožňujú rýchly návrat do bežného života. Využívajú sa pri nich špičkové femtosekundové lasery, ktoré na rozdiel od excimerových nepália rohovku. Medzi najlepšie metódy súčasnosti možno zaradiť Z-Lasik Premium, ktorým sa koriguje krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj astigmatizmus. Pre riešenie astigmatizmu do 5 cylindrov a krátkozrakosti až do -10 dioptrií môžeme odporučiť revolučné metódy ReLEx SMILE 3D a CLEAR.
Výmena šošovky sa odporúča najmä pacientom s presbyopiou. Na výber má pacient viacero metód. Medzi najdokonalejšie patrí FEMTO Z-Prelex, pri ktorej sa nepoužíva skalpel či iné ostré operačné nástroje. Potrebné rezy na oku sú vytvárané maximálne presným a k oku citlivým femtolaserom. Do oka je voperovaná trifokálna šošovka, vďaka ktorej sa pacient navždy zbaví okuliarov na čítanie, ale tiež okuliarov do diaľky a na blízko. Umelá šošovka je zároveň jedinou zaručenou prevenciou pred vznikom šedého zákalu.

Syndróm suchého oka

V počítačovej dobe rýchlo rastie očné ochorenie známe ako syndróm suchého oka. Spôsobuje ho nedostatočná tvorba sĺz alebo ich zlá kvalita. Príčin vzniku syndrómu suchého oka môže by mnoho. Medzi najčastejšie patria nezdravý životný štýl, vek, prekonané úrazy a zápaly očí, celkové ochorenia ako cukrovka či autoimunitné ochorenia, životné a pracovné prostredie (prach, prievan, klimatizácia, dym), časté a dlhé sledovanie TV a najmä v poslednom desaťročí sedavé zamestnanie s mnohohodinovou každodennou prácou s počítačom. Počas nej „zabúdame“ žmurkať, čím sa oči vysušujú.
Medzi najčastejšie prejavy syndrómu suchého oka patria bolesti očí a hlavy, podráždené a začervenané oči, zhoršené videnie či paradoxne aj nadmerné slzenie.
Zbaviť sa syndrómu suchých očí pomáhajú očné kvapky a umelé slzy, dôležitú rolu hrá tiež kvalitný oddych.

Zápaly oka sa vyskytujú u detí aj seniorov

Aj zápaly oka môžu spôsobovať poruchy zraku. Okrem iného sa prejavujú zahmleným a neostrým videním. Zápaly vo všeobecnosti postihujú viac deti a alergikov. V prípade detí to má súvis s pobytom v kolektíve, kde sa infekcia šíria jednoduchšie a rýchlejšie. Zároveň deti nedodržiavajú vždy ideálnu hygienu. Stačí pretretie očí špinavými rukami a zápal oka môžu spôsobiť baktérie a vírusy, ktoré si rukami prenesie dieťa do oka. Podobný princíp platí aj u alergikov. Na jednej strane sú náchylnejší na zápal, pretože majú zníženú imunitu a na druhej strane počas alergických prejavov si mimovoľne pretierajú oči, čím si do oka môžu preniesť baktérie či vírusy podobne ako deti. Zápal oka nepatrí medzi najnebezpečnejšie očné ochorenia, ale dokáže spôsobiť množstvo nepríjemností. Liečba spočíva v podávaní antibiotík či antiseptík formou kvapiek, mastí a tabliet.

Očný jačmeň je nepríjemné bolestivé očné ochorenie

Medzi zápalové ochorenia patrí aj očný jačmeň, známy tiež aj ako jačmenné zrno či odborne hordeloum. Za zápal sú zodpovedné stafylokoky - baktérie, ktoré sa v našej koži nachádzajú úplne bežne. Ak sa však premnožia, hrozí vznik očného jačmeňa. Podobne ako pri iných zápalových ochoreniach aj v tom prípade je vyššia pravdepodobnosť, že sa nakazia pacienti s oslabenou imunitou, prípadne s inými celkovými ochoreniami. Rizikom sú tiež špinavé ruky, cez ktoré sa do oka môžu preniesť nečistoty. Tie bývajú príčinou mechanického poškodenia očného viečka a následne aj vzniku očného jačmeňa.

Príčinou vzniku hordeolumu je upchatie mazovej žľazy, kvôli čomu vznikne na okraji horného alebo dolného viečka relatívne výrazná hrčka naplnená hnisom. Viečko s jačmeňom je na dotyk bolestivé. Najčastejšími prejavmi jačmeňa na oku sú nadmerné slzenie a pocit cudzieho telieska v oku.

Liečba očného jačmeňa je spravidla relatívne jednoduchá a veľmi efektívna. Vďaka liekom sa jej dá zbaviť celkom rýchlo.

Katarakta spôsobuje slepotu

Šedý zákal, odborne katarakta, postihuje najmä ľudí v seniorskom veku. Vo svete je najčastejším dôvodom slepoty. Je však potrebné dodať, že o zrak kvôli nej prichádzajú spravidla pacienti v málo rozvinutých krajinách s obmedzeným prístupom k lekárskej starostlivosti. Odstrániť ju je možné len operáciou. U nás, podobne ako v iných rozvinutých krajinách, patrí operácia šedého zákalu medzi najčastejšie vykonávané a najbezpečnejšie operácie zo všetkých. Základné metódy, ktorými sa do oka voperuje monofokálna šošovka sú hradené zdravotnými poisťovňami.
Katarakta sa prejavuje predovšetkým stratou zorného uhla, zahmleným, rozmazaným a dvojitým či trojitým videním.
Pacienti majú na výber viacero metód operácie katarakty. Medzi najmodernejšie patrí už vyššie spomínaná metóda FEMTO Z-Prelex vďaka ktorej sa pacient okrem šedého zákalu môže zbaviť aj refrakčných chýb.