Zrak po laserovej operácii očí. Čo môžete očakávať?

26.04.2023

 

Zrak po laserovej operácii očí.

Hlavným cieľom laserovej operácie očí je odstránenie zrakovej vady či očnej choroby a zbavenie sa dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek. Zároveň si tým zabezpečiť lepšiu kvalitu života. Moderné metódy ako ReLEx SMILE 3D či FEMTO Z-Prelex sú bezbolestné a vďaka nim je cesta k trvalo výbornému zraku skutočne krátka.

V dnešnom článku predstavíme výhody vybraných metód laserových očných operácií a z nich prameniace pozitívne zmeny, na ktoré sa pacient môže tešiť.Keď sa dioptrické okuliare stávajú nepraktickými

Bez ohľadu na to, či zhoršeným zrakom trpíte už roky alebo či príznaky niektorej z refrakčných vád ešte len začínate pociťovať, asi nie je potrebné vysvetľovať, aké obmedzujúce je nosenie dioptrických okuliarov. Tí z vás, ktorí ich už máte by ste o tom vedeli určite rozprávať hodiny. Naopak, ak ste doteraz nosili len slnečné okuliare, vaše obavy o praktickosti nosenia tých dioptrických sú opodstatnené.

Medzi najčastejšie sťažnosti od ľudí s okuliarmi patria:

 • Riziko, že si ich zabudnem alebo ich znehodnotím - a práve vo chvíli, keď sa to hodí asi najmenej.
 • Nemožnosť používať ich pri určitých činnostiach či športoch.
 • Nepraktické striedanie viacerých druhov okuliarov – okrem dioptrických okuliarov do diaľky či na blízko a slnečných okuliarov pribúdajú po štyridsiatke okuliare na čítanie.
 • Opakovane vysoké náklady – jedny okuliare vám nevydržia navždy a za kvalitné dioptrické okuliare zaplatíte stovky eur. Bežne sa stáva, že človek behom roka stratí či znehodnotí aj dvoje okuliare.
 • Zahmlievanie skiel – deje sa najmä v zimnom období pri prechode zo zimy do tepla. Veľmi aktuálny je tento problém aj počas pandémie, kedy je povinné nosenie rúška.
 • Neustále zhoršovanie zraku – dioptrické okuliare zrakovú vadu neodstránia, korigujú len potrebné dioptrie. Nedokážu zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu zraku.


Zrakový problém s viacerými možnosťami jeho riešenia

Ktorú operačnú metódu odporučí lekár závisí od viacerých faktorov. Okrem druhu samotnej zrakovej vady – či sa jedná o krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus či presbyopiu je to napríklad aj vek. Kým do 40. roku sa spravidla na odstránenie refrakčnej vady používajú metódy, ktorými sa vykonávajú zákroky na rohovke, resp. v jej vnútri (Z-Lasik Z 3D, ReLex SMILE 3D,...), po štyridsiatke sa na odstránenie zlého videnia používajú aj metódy, ktorých podstatou je výmena pôvodnej šošovky za umelú.

Je to z dôvodu, že práve medzi 40.- 45. rokom života sa u každého človeka začína prejavovať presbyopia. MUDr. Adela Potočková, PhD vysvetľuje, že „presbyopia je spôsobená starnutím oka, kedy dochádza k poklesu akomodačnej šírky oka a pacient má problém pri čítaní.“ Prejavuje sa neschopnosťou zaostriť na blízke predmety. Aby sme dokázali prečítať napríklad meno volajúceho na displeji mobilného telefónu, snažíme sa ho dávať dať čo najviac od tela (z toho pramení aj ľudový názov presbyopie - syndróm krátkych rúk). Na svedomí to má ľudská šošovka, ktorá vekom stratila svoju pružnosť a oko tak nedokáže zaostriť na krátke vzdialenosti.

Na presbyopiu sa predpisujú okuliare na čítanie, tie však vadu neodstránia a častokrát ani nedokážu zabrániť, aby sa naďalej nezhoršovala. Jedinou možnosťou, ako sa zbaviť presbyopie je tak laserová operácia očí. Do oka je voperovaná umelá šošovka. V prípade viacerých refrakčných vád sa budete môcť rozhodnúť aj pre multifokálne šošovky, prípadne pre trifokálnu šošovku, ktorá zabezpečí kvalitný zrak do všetkých vzdialeností. Zbaví vás tak nepraktického nosenia okuliarov do diaľky, do blízka aj okuliarov na čítanie.

Metóda, ktorej podstatou je výmena šošovky sa nazýva Prelex, avšak v iClinic svojim klientom ponúkame aj možnosť operácie najnovšou metódou FEMTO Z-Prelex, ktorá je rýchlejšia, jemnejšia a šetrnejšia ako Prelex. Jej výhoda spočíva v tom, že pri operácii sa nepožívajú skalpely či iné ostré operačné nástroje, ale všetko potrebné je vykonávané špičkovým femtosekundovým laserom FEMTO LTD Z8 od švajčiarskej spoločnosti Ziemer.Operáciou (aj) proti bolesti hlavy

Najmodernejšie operačné metódy majú v porovnaní so svojimi predchodcami množstvo výhod. Sú bezbolestné, vyžadujú krátku dobu rekonvalescencie, minimalizujú riziko vzniku vedľajších účinkov a výrazne rýchlejšie dochádza k ustáleniu videnia. Do práce či k bežným činnostiam je možný návrat už na ďalší deň po operácii, bez obmedzení pacient môže vykonávať všetky aktivity približne po dvoch – troch týždňoch.

Ak sa rozhodnete pre laserovú operáciu, získate trvalo ostrý zrak bez potreby nosenia dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek. Zároveň sa však zbavíte aj množstva vedľajších javov, ktoré vám zlý zrak spôsoboval, napríklad:

 • bolesti hlavy a očí
 • nesústredenosť
 • únava
 • zahmlené videnie
 • znížená schopnosť orientácie
 • zhoršené nočné videnie
Vďaka laserovej operácii sa tak navždy zbavíte dioptrických okuliarov do diaľky či na stredné vzdialenosti aj okuliarov na čítanie a zabudnúť tiež môžete na používanie kontaktných šošoviek a riziká, ktoré sú s nimi spojené.Limitovaná ponuka: bezbolestná laserová operácia očí so zľavou 1 000 €

Užite si už najbližšie leto naplno bez okuliarov či kontaktných šošoviek. Rozhodnite sa pre laserovú operáciu oboch očí a teraz ju získate so špeciálnou 1 000 € zľavou. Navyše ku každej operácii okrem zľavy získate nové slnečné okuliare. Platí iba pre pacientov, ktorí nám odošlú nezáväzný kontaktný formulár s heslom "MILIÓNOVÉ OČI" najneskôr do 15. 5. 2023. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií nájdete priamo na tomto linku o kampani "Rozdávame zľavy v hodnote milión EUR na operácie očí".