Zhoršuje sa vám zrak? Poznáme príčiny aj riešenia

16.02.2022Zhoršovanie zraku počas starnutia je úplne prirodzené a nevyhne sa mu nikto. Niektoré očné vady a ochorenia je však možné eliminovať. Najmä životným štýlom a absolvovaním preventívnych prehliadok. Iné vás potrápia bez ohľadu na životosprávu či pracovné návyky. Riešení je niekoľko. Zhoršuje sa vám zrak? Poznáme príčiny aj riešenia

V tomto článku sa dozviete:

  • prečo stále viac pacientov trpí krátkozrakosťou
  • ako znížiť riziko vzniku zeleného zákalu
  • či je možná stopercentná prevencia pred šedým zákalom
  • ako sa zbaviť okuliarov a neostrého zraku zo dňa na deň

Krátkozrakosť a syndróm suchého oka - ochorenia súčasnej generácie

Krátkozrakosť je refrakčná chyba, ktorá sa prejavuje neostrým videním do diaľky. Je do značnej miery dedičnou vadou prejavujúcou sa najvýraznejšie v detskom veku a počas dospievania. Posledné roky však sledujeme prudký nárast krátkozrakosti, ktorej príčinou nie je vrodená chyba, ale ktorá vzniká ako následok životného štýlu.

Takzvaná získaná krátkozrakosť trápi najmä ľudí z vyspelých krajín s vysokou mierou digitalizácie. Najviac postihnutými sú krajiny juhovýchodnej Ázie, severnej Ameriky či západnej Európy. Práve dlhé hodiny za počítačom, zábava s mobilným telefónom či tabletom v kombinácii s minimálnym pohybom či pobytom v prírode sú hlavnými faktormi jej vzniku.

Našťastie, tak rýchlo, ako rastie počet pacientov s refrakčnými chybami, tak rýchlo sa vyvíja aj oblasť mikrochirurgie oka. Súčasné operačné metódy, ako napríklad ReLEx SMILE 3D či úplná svetová novinka CLEAR, dokážu prinavrátiť kvalitný zrak pacientovi bezbolestne zo dňa na deň s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií. Dioptrické okuliare či kontaktné šošovky sa stanú okamžite minulosťou. Výhodou metód najnovšej generácie je, že k bežným činnostiam a do zamestnania sa pacienti vracajú spravidla už na ďalší deň po zákroku, k ľahším športom do týždňa a ku všetkým ostatným aktivitám do približne dvoch týždňov od operácie.

Podobné príčiny vzniku má tiež očné ochorenie známe pod názvom syndróm suchého oka. Pri dlhodobom pozeraní sa na displej monitora „zabúdame“ žmurkať a oko sa automaticky vysušuje. Ak k tomu pridáte suchý vzduch, prievan či nedostatočné osvetlenie vo vašej kancelárii, je len otázkou času kedy sa začne táto civilizačná choroba tretieho tisícročia prejavovať zhoršeným videním aj u vás.

Presbyopia dokáže prekvapiť. Obávať sa jej však nemusíte

Presbyopia, inak tiež vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk, je vekom podmienené očné ochorenie. Vyhnúť sa jej nemôžete ani v prípade, že vediete ukážkový životný štýl s dokonalou stravou, športovaním či vynechávaním počítačov zo svojich denných aktivít. Presbyopia je prirodzená očná vada, ktorá sa po štyridsiatke začne postupne prejavovať u každého z nás stratou schopnosti zaostriť na blízke predmety. Dôvodom je, že ľudská šošovka vekom stráca svoju pružnosť a práve medzi 40. – 45. rokom života začíname pociťovať problém zaostriť na text v knihe, na tváre na fotografiách či na správu v mobile.

Základným riešením sú okuliare na čítanie. Zvykať si však na ne, keď sme doteraz okuliare nepotrebovali, nie je praktické ani jednoduché. A naopak, pre tých, ktorí už okuliare majú kvôli krátkozrakosti či ďalekozrakosti, sú ďalšie okuliare ešte väčšou komplikáciou. Riešením je laserová operácia očí, pri ktorej sa namiesto pôvodnej šošovky do oka voperuje nová, umelá šošovka.

Najmodernejšie metódy, medzi ktoré patrí FEMTO – Z Prelex sú bezbolestné, rýchle, presné, k oku maximálne jemné a bezpečné. Na svedomí to má absencia ostrých operačných nástrojov, ktoré sú nahradené špičkovými femtosekundovými lasermi. Výhodou tiež je možnosť voľby šošovky. Ak sa rozhodnete pre trifokálnu šošovku, natrvalo sa jedným zákrokom zbavíte nielen problémov so zaostrovaním na veľmi blízke vzdialenosti. Minulosťou bude tiež krátkozrakosť aj ďalekozrakosť. Nakoľko sa po operácii metódou FEMTO Z-Prelex dokážete veľmi rýchlo vrátiť do bežného života, takmer okamžite začnete pociťovať výrazný rozdiel v kvalite života s kvalitným zrakom bez korekčných pomôcok.

Šedý zákal odstránite ešte pred jeho vznikom

Ak sme hovorili o výhodách výmeny šošovky, nesmieme zabudnúť ešte na jednu nemenej podstatnú. Na umelej šošovke nemôže vzniknúť katarakta - šedý zákal. Obrazne je tak možné povedať, že ak ste sa rozhodli zbaviť sa presbyopie, rozhodli ste sa zároveň aj odstrániť šedý zákal. Ten je vo svete najčastejšou príčinou slepoty a vzniká najmä v seniorskom veku. Okrem rozmazaného videnia je prejavom šedého zákalu zhoršenie periférneho videnia, orientácie a zaostrovania v tme.

Zelený zákal sa vyvíja roky bez symptómov

Zelený zákal, odborne glaukóm je po šedom zákale druhou najčastejšou príčinou slepoty vo svete. Vplyvom vysokého očného tlaku dochádza k postupnému poškodzovaniu očného nervu. Poškodenie už nie je možné vyliečiť, glaukóm je možné len zastabilizovať, aby sa ďalej nerozširoval.

Nakoľko glaukóm patrí medzi zákerné ochorenia, ktoré sa môžu aj roky vyvíjať bez akýchkoľvek subjektívnych príznakov, najefektívnejšou prevenciou pred jeho vznikom sú očné prehliadky. Jedine tie totiž dokážu v raných štádiách, kedy je liečba efektívna a pomerne jednoduchá, zelený zákal diagnostikovať a následne liečiť. Podstatou liečby je znížiť vnútroočný tlak. Základom je podávanie špeciálnych očných kvapiek. Ak tie nezaberú, dochádza k operácii.