Ako sa prejavuje a lieči šedý zákal?

14.08.2020
Ako sa prejavuje a lieči šedý zákal?

Šedý zákal, odborne katarakta, je očné ochorenie, ktoré je vo svete zo všetkých očných chorôb najčastejšou príčinou slepoty. Napriek tomu, že sa môže vyskytnúť u každého, bez ohľadu na pohlavie či rasu, príčinou slepoty býva najmä v menej rozvinutých častiach sveta. Zatiaľ jedinou možnosťou, ako sa zbaviť šedého zákalu, je očná operácia.

  • čo je príčinou vzniku šedého zákalu
  • či je možné spozorovať príznaky katarakty aj bez návštevy lekára
  • kde je možné podstúpiť operáciu šedého zákalu

Hneď v úvode je potrebné povedať, že šedého zákalu sa skutočne netreba obávať. Lekár ho dokáže diagnostikovať už v jeho ranom štádiu a vybrané zákroky preplácajú zdravotné poisťovne. Aj v tomto prípade však platí, že čím skôr sa na problém príde, tým rýchlejšie je možné ho vyriešiť. Základom bezproblémovej liečby je tak absolvovanie pravidelných očných prehliadok.

Nie len vek môže byť príčinou sivého zákalu

Katarakta je očné ochorenie, pri ktorom dochádza k obmedzenému videniu či strate zraku následkom zakalenia šošovky. Vekom oči, podobne ako aj iné orgány v tele, starnú, pričom sa, okrem iného, mení aj vnútorná štruktúra šošovky. Následkom zníženej funkcie metabolizmu šošovky sa v šošovke hromadia minerály, ktoré spôsobujú jej zakalenie. Je na mieste tvrdenie, že jednou z hlavných príčin vzniku šedého zákalu je vek. Katarakta sa však vyskytuje aj u mladších ročníkov, deti nevynímajúc. Na jej vznik tak môžu mať vplyv aj ďalšie faktory. 

Relatívne častou príčinou vzniku šedého zákalu bývajú úrazy a zápaly oka. Zo štatistického hľadiska sú postihované viac ženy ako muži, takže jedným z faktorom môže byť aj pohlavie. Zlá životospráva, častý pobyt v zadymených priestoroch či užívanie vybraných druhov liekov patria taktiež medzi ochorenie zapríčiňujúce faktory. Na šošovku negatívne vplýva aj jej časté vystavovanie ultrafialovému či infračervenému žiareniu a zabudnúť nemožno ani na iné celkové ochorenia, ktoré podporujú vznik šedého zákalu. Medzi také patria napríklad metabolické, autoimunitné či nádorové ochorenia.   

Prejavy šedého zákalu nepodceňujte

V prípade, že ste vo vzťahu k svojmu zraku zodpovední a nevynechávate pravidelné očné prehliadky, je pravdepodobné, že nástup šedého zákalu vám lekár diagnostikuje ešte skôr ako sa u vás začnú pravidelne objavovať niektoré z jeho symptómov. Ak ste ale u očného už nejaký ten čas neboli, niektoré príznaky katarakty dokáže rozoznať aj sami. Návštevu lekára neodkladajte, ak:

  • sa vám stáva, že vidíte pohybujúce sa tmavé škvrny,
  • vidíte predmety rozmazane,
  • sa vám zhoršilo videnie do diaľky,
  • ste spozorovali zmenu vo vnímaní farieb,
  • sa vám opakujú stavy dvojitého či trojitého videnia,
  • reagujete citlivejšie na svetlo – svetloplachosť je častým symptómom šedého zákalu.

Operácia šedého zákalu je bežným zákrokom 

Neliečená katarakta obmedzuje človeka pri jeho bežnom fungovaní. Pacient vplyvom zhoršeného videnia stráca schopnosť orientácie, má problémy so sústredenosťou, trpí častejšími bolesťami hlavy. 

V porovnaní s väčšinou chorôb je špecifikom šedého zákalu, že aj ak vediete skutočne ukážkový životný štýl, vyhnúť sa jej nemusíte. Nepriamo však môžete znížiť riziko, keďže vyváženou stravou s dostatočným prísunom vitamínov a minerálov, pravidelným pohybom, životom bez cigariet či bez nadmerného požívania alkoholu sa chránite pred vznikom iných ochorení, ktoré môžu mať následne vplyv aj na vznik šedého zákalu. Typickým príkladom je cukrovka, ktorá býva priamou príčinou vzniku šedého zákalu. 

Aktuálne je liečba katarakty obmedzená len na operačný zákrok, nakoľko účinný liek na jej vyliečenie zatiaľ neexistuje. Jedným dychom však treba dodať, že operácie šedého zákalu sa netreba vôbec obávať. V špecializovaných klinikách patrí medzi úplne bežné zákroky. Niektoré metódy operácie šedého zákalu sú hradené zdravotnými poisťovňami, za iné sa dopláca. 

Aj na Slovensku máme špičkovo vybavené očné kliniky, ktoré vykonávajú operácie očí najmodernejšími metódami a prístrojmi. V ponuke našej očnej kliniky je možné nájsť napríklad metódy Prelex či femtolaserom asistovaná operácia FEMTO Z – Katarakta, ktorá je revolučnou novinkou medzi metódami využívanými pri operácii katarakty. Podstatou laserovej operácie očí spomínanými metódami je voperovanie novej – umelej, šošovky. Zákrok okrem trvalého odstránenia rizika vzniku šedého zákalu rieši tiež dioptrické vady. Aplikácia trifokálnej šošovky zaručí operovanému kvalitné videnie do diaľky, na blízko aj na stredné vzdialenosti.