Komplexné vyšetrenie zraku - predsavzatie či darček k štyridsiatke?

14.11.2019Je smutným faktom, že napriek tomu, že zdravie je to najcennejšie čo máme, sa väčšina z nás oň nestará s takou vážnosťou, ako by si zaslúžilo. A nie, vôbec nejde o to, že máme bežať k lekárovi hneď ako nám zaslzí oko, keď si kýchneme alebo keď nás zabolí hlava. Skôr ide o to, aby sme nešli do opačného extrému a lekársku pomoc nevyhľadávali až keď máme vážne problémy. Komplexné vyšetrenie zraku - predsavzatie či darček k štyridsiatke?

Je preto na mieste, dať si jedno predsavzatie aj mimo Nového roka. Absolvovať odborné vyšetrenie. Ideálne viacerých častí tela, začať môžete ale tým, bez čoho si život vie predstaviť asi len málokto. Zrakom.

V tomto článku sa dočítate:
  • Prečo je vyšetrenie u očného špecialistu ideálnym darčekom a predsavzatím
  • Prečo absolvovať očné vyšetrenie práve v 40ke
  • Ktoré zrakové vady môže komplexné vyšetrenie odhaliť

Darovať si komplexné vyšetrenie zraku sa nám môže 1000 krát vrátiť

Investovať do zdravia sa skutočne oplatí. 40. narodeniny sú prelomové. Mnohí práve štyridsiatku berú ako polovicu života. Tú, počas ktorej ste študovali, budovali kariéru, zakladali rodinu. Inými slovami, venovali sa kadečomu, čo je síce pre život nevyhnutné, ale možno trochu na úkor zdravia. Nedávali ste si príliš pozor, ku doktorom ste chodili sporadicky s odôvodnením, že ste ešte mladí. Že to vydržíte a rýchlo všetko zase prejde.

V druhej polovici by ste sa mali zamerať viac na seba. Je totiž neodškriepiteľným faktom, že telo stráca silu, pomalšie regeneruje, je náchylnejšie na choroby či zranenia a najmä, neliečené choroby zanechávajú horšie následky, ako tomu bolo, keď ste mali 30 či ešte menej.

Rovnaké platí aj pre zrak. Dlhé hodiny práce s počítačom či mobilom, málo spánku, nedostatočný oddych, podceňovanie príznakov očných problémov, žúrovanie či brigády v zadymených priestoroch vašim očiam dávali poriadne zabrať.

Okrem toho, že problémy so zrakom, ktoré ste mali už skôr - napríklad krátkozrakosť či ďalekozrakosť, sa po štyridsiatke môžu zhoršovať rýchlejšie, vznikajú úplne nové ochorenia. Ich včasné odhalenie vám môže podstatne zlepšiť kvalitu života, zbaviť vás pravidelnej bolesti hlavy spôsobovanej zrakovým ochorením, prípadne vás môže ochrániť pred slepotou. Zároveň, len málokto vie, že komplexné vyšetrenie zraku môže odhaliť aj ďalšie vážne ochorenia, napríklad cukrovku, HIV, sklerózu multiplex či TBC.

Z tohto dôvodu darček či predsavzatie vo forme očného vyšetrenia v špecializovanej klinike, môžu byť najužitočnejšími v celom vašom živote.

40-te narodeniny sú z hľadiska zraku dôležité

Práve po štyridsiatke preplácajú poisťovne viacero druhov preventívnych prehliadok v častejších intervaloch. Je to z dôvodu, že štatisticky práve v tomto období sa začína zvyšovať riziko vážneho ochorenia, poruchy zraku nevynímajúc.
Aj keď je pravdou, že najviac problémov má človek so zrakom v seniorskom veku, začiatok ich vývoja často začína práve v „polovici“ života, niekde medzi 40. – 45. rokom. V závislosti od konkrétneho druhu ochorenia, na svedomí to môže mať genetika, ale aj zlé pracovné prostredie, životný štýl, prípadne iné ochorenia, ktoré priamo na ochorenia očí vplývajú.

Presbyopia - typické ochorenie štyridsiatnikov

Najčastejším očným ochorením, ktoré postihuje ľudí práve medzi 40. – 45. rokom života je presbyopia, známa tiež pod ľudovým názvom syndróm krátkych rúk. Prejavuje sa tým, že človek zrazu horšie dokáže, prípadne vôbec nedokáže, prečítať písmená v knihe či na mobile. Je to dôsledok starnutia a prirodzenej straty schopnosti očnej šošovky zaostrovať na blízke predmety. Na to, aby človek videl opäť ostro, musí siahnuť po okuliaroch. Problém to však nevyrieši, ochorenie sa aj naďalej zhoršuje. Zastabilizuje sa až okolo šesťdesiatky. Presbyopie sa dá úplne zbaviť len operáciou. Na základe vyšetrenia lekár určí metódu, ktorou je vhodné pacientove oko operovať.

Niektoré očné ochorenia nemusíte spozorovať

Väčšinu očných vád zistíte sami tým, že jednoducho horšie vidíte, nedokážete zaostriť na blízke, prípadne vzdialené predmety, máte zahmlené videnie či strácate schopnosť rozlišovať farby. Sú však aj ochorenia, ktoré dokáže v rannom štádiu odhaliť len vyšetrenie. Asi najznámejším je glaukóm – zelený zákal, pri ktorom dochádza k postupnému poškodeniu očného nervu. V prípade, že sa nelieči včas, môže viesť k úplnej slepote. Glaukóm je možné, podobne ako väčšinu zrakových ochorení, vyriešiť takmer bezbolestným, rýchlym chirurgickým zákrokom, laserovou operáciou.