Ako sa jednoducho otestovať na krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť

25.01.2018

Ako sa jednoducho otestovať na krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť

Pociťujete problémy s videním, ale nie ste si istí, o aké ochorenie ide? Hneď na začiatok vám odporúčame navštíviť ambulanciu vášho očného lekára a očné vyšetrenie neodkladať. Ešte predtým sa však môžete otestovať, či vo vašom prípade ide o problémy s videní na blízko alebo do diaľky. A to veľmi jednoducho, aj doma či v práci.

Ako sa prejavuje krátkozrakosť

Myopia, alebo jednoducho povedané krátkozrakosť, je pomenovanie pre poruchu zraku, pri ktorej človek vidí neostro objekty v diaľke. Väčšinou má táto očná vada genetický pôvod, ale v dnešnej dobe plnej modrého svetla vyžarujúceho z obrazoviek monitorov a mobilných telefónov je pomerne jednoduché ju počas života aj získať. Podľa predpokladov krátkozrakosťou trpí až tretina ľudskej populácie, a to je podiel, kedy už môžeme hovoriť o svetovej epidémii.

Ako sa prejavuje ďalekozrakosť

Opačným problémom zraku ako myopia je ďalekozrakosť. Ak je vrodená, odborne ju nazývame hypermetropia, no ak sa u pacienta objaví až po 40. roku života, definujeme ju ako presbyopia. V prípade tejto očnej chyby má človek problém zaostriť na predmety, ktoré sú v blízkosti. U ľudí po štyridsiatke je nadobudnutá krátkozrakosť v podstate pravidlom a nie je možné sa jej vyhnúť, presbyopia je totiž inými slovami takzvaná vetchozrakosť. Tá môže okrem problémov s videním spôsobovať kvôli častému žmúreniu aj únavu očí či bolesti hlavy.

Ako odhaliť krátkozrakosť

Overiť si, či trpíte krátkozrakosťou je naozaj jednoduché. Vytlačte si obrázok s číslicami na celú stránku papiera o veľkosti A4. Zaveste ho na stenu a odíďte na vzdialenosť asi štyroch metrov od steny. Kým sa na papier pozriete, zakryte si jedno oko - ak už nosíte dioptrické okuliare, nechajte si ich, ale prekryte si oko napríklad papierom. Skúste prečítať číslice na papieri na stene, postupujte pritom po riadkoch odhora smerom dolu. Ak zvládnete prečítať aj posledný riadok, do diaľky vidíte dobre a vaše videnie je v poriadku. No ak od niektorého riadku číslice prečítať nedokážete, pretože vidíte neostro, zrejme potrebujete dioptrické okuliare do diaľky. Ako odhaliť krátkozrakosť

Ako odhaliť ďalekozrakosť

Na otestovanie ďalekozrakosti si vytlačte obrázok so znakmi v tvare písmena C. V skutočnosti nejde o písmeno, ale o kruh s medzerou na rôznych stranách, ktoré možno prirovnať k hodinám na ciferníku. Takže ak sa medzera nachádza napríklad na spodnej časti kruhu, ide o 6 hodín, ak vľavo, je 9 hodín atď. Aj tento obrázok vytlačte na veľkosť jednej stránky A4 a zaveste na stenu. Vzdiaľte sa od steny štyri metre a opäť obrázok pozorujte najskôr jedným a potom druhým okom. Začnite riadkom s najmenšími ciferníkmi a pokračujte nasledujúcimi riadkami. Ak pociťujete problémy s videním od riadku číslo 4, znamená to, že sa u vás začala prejavovať vetchozrakosť. Ako odhaliť ďalekozrakosť

Ako postupovať v liečbe

Či už pociťujete problémy s videním v jednom, druhom či dokonca v oboch prípadoch, nemali by ste návštevu oftalmológa odkladať. Ten presne určí vašu diagnózu a predpíše vám správne dioptrie. Alternatívou je nosiť dioptrické okuliare alebo absolvovať bezbolestnú operáciu očí metódou PRELEX alebo Femto PRELEX, teda operáciu očí laserom. Operácia očí touto metódou je spoľahlivá a na rozdiel od okuliarov vás zbaví zrakovej chyby natrvalo.