Kedy je vhodný čas na kontrolu zraku a čo všetko k tomu potrebujeme?

19.08.2019Ísť alebo neísť k lekárovi? To je otázka, ktorú si kladú mnohí ľudia, a to najmä keď pocítia ťažkosti. Odborníkov by sme však nemali vyhľadávať iba vtedy, keď nás trápia zdravotné problémy. Pozrite sa, akú starostlivosť by sme mali pravidelne dopriať nášmu zraku a kedy je vhodný čas na jeho kontrolu. Kedy je vhodný čas na kontrolu zraku a čo všetko k tomu potrebujeme?

Zrak máme len jeden. Hoci túto obligátnu vetu počul už vari každý, väčšina z nás si jej silu uvedomí až vtedy, keď naozaj pocítime komplikácie. Oči sú totiž mimoriadne citlivý orgán a ich zdravie ovplyvňuje viacero faktorov. Či už je to genetika, alebo ich nadmerné namáhanie. Veľké slovo má aj vek človeka, keďže starnutie očí a očných svalov je prirodzenou súčasťou nášho života. Jeho súčasťou by však mali byť aj pravidelné prehliadky u očného lekára.

Kedy s nimi začať?

Pokiaľ má dieťa genetické predispozície na očné problémy, napríklad tupozrakosť či škúlenie, odporúča sa, aby dieťa absolvovalo prvé očné vyšetrenie už v šiestom mesiaci života. Väčšina detí získa však svoju prvú skúsenosť s vyšetrením zraku až v troch rokoch u pediatra, ktorý by mal zrak malého pacienta preveriť. Veľmi dôležité je aj vyšetrenie zraku pred nástupom do školy. Neraz sa totiž stáva, že za zlým prospechom v škole môže byť práve to, že žiak nedovidí na tabuľu. Zhoršený zrak môže v neposlednom rade ovplyvniť aj jeho koordináciu v priestore či aktivitu počas športovania. Ak teda učiteľ spozoruje nejaké zmeny, mal by rodiča včas upozorniť a ten by mal následne s dieťaťom vyhľadať očného špecialistu. Oftalmológa by sme však mali vyhľadať aj počas dospievania, keď náš zrak prechádza značným vývojom. Z niektorých ochorení sa dá síce, takpovediac, vyrásť, no ak sa vo vašej rodine objavilo vážnejšie ochorenie, očného by ste mali so železnou pravidelnosťou navštevovať už po 20. roku života. A zanedbávať túto povinnosť by sme nemali ani v dospelosti po 45. roku života, keď naše oči už strácajú svoju flexibilitu. U mnohých sa v tomto období objavuje takzvaná starecká vetchozrakosť, keď potrebujeme už aj okuliare na čítanie. Vo všeobecnosti však platí, že by sme mali chodiť na očné vyšetrenie aspoň raz za dva roky.

Okuliare niekedy nestačia

Niektoré očné chyby sa dajú skorigovať dioptrickými okuliarmi či kontaktnými šošovkami, ktoré vám predpíše aj bežný očný lekár. Vo vážnejších prípadoch nás však neminie návšteva očnej kliniky, kde vám spravia nielen podrobné očné vyšetrenia, ale kde vám vykonajú aj operačný zákrok. Paradoxom však zostáva, že očnú ambulanciu väčšina z nás vyhľadá až vtedy, keď pocítime vážne komplikácie. Spozornieť by ste mali najmä vtedy, ak vás opakovane trápia bolesti hlavy, ak pociťujete pravidelné pálenie či rezanie v očiach, zníženú zrakovú ostrosť alebo ak máte rozmazané či dvojité videnie alebo nepríjemný tlak v očiach. Aj za takýmito „drobnosťami“ sa totiž môže skrývať vážne ochorenie, ako je napríklad šedý zákal, ktorý vás môže navždy pripraviť o zrak. Návštevu očného lekára preto rozhodne netreba podceňovať a ani ju odkladať.