Preventívna starostlivosť o zrak: Viete, ako často by ste mali navštíviť očnú ambulanciu?

14.11.2017

Preventívna starostlivosť o zrak: Viete, ako často by ste mali navštíviť očnú ambulanciu?

Mnohí návštevu očného lekára odkladajú až do chvíle, kedy pociťujú problémy so zrakom, trápia ich podráždené oči, únava či bolesti hlavy. Pritom ak je starostlivosť o zrak zanedbaná, liečba môže byť veľmi ťažká či prípadné zrakové poruchy nenávratné. A keďže oči sú nenahraditeľný orgán, preventívne vyšetrenia zraku by sa mali stať súčasťou základnej starostlivosti o vaše zdravie.

Ochorenia očí zväčša nebolia

Prvé vyšetrenia zraku absolvujeme už ako bábätká v pôrodnici. Následné preventívne kontroly absolvujeme v priebehu celého detstva a puberty. Sú rozvrhnuté tak, aby vo vývoji dieťaťa a včas odhalili akékoľvek problémy, odchýlky či ochorenia. Ak očný lekár začne s ich liečbou čo najskôr, v priebehu vývoja sa zrak mladého človeka ešte môže skorigovať. Následne v dospelosti by ľudia, ktorí majú zdravý zrak, mali na kontroly chodiť aspoň raz za dva roky. Avšak práve v dospelosti, kedy je najmä vplyvom pracovného prostredia náš zrak vystavovaný ešte väčšej záťaži, akoby sme na starostlivosť oň zabúdali. V porovnaní s preventívnymi kontrolami u iných špecialistov, tie očné najviac zanedbávame a vynechávame. Môže to byť spôsobené aj faktom, že väčšina očných ochorení nebolí, a tak máme dojem, že s naším zrakom je všetko v poriadku. Ten však môže byť klamlivý a neskoro odhalená porucha zraku nezvratná.

Čo všetko odhalí vyšetrenie očí?

Rovnako, ako si plánujete kontroly u zubára či gynekológa, nezabúdajte ani na tie u oftalmológa. Ak ste dlhšie u svojho očného lekára neboli, po štyridsiatke kontrolu zraku absolvujte bezpodmienečne. Jednak sa váš zrak prirodzene zhoršuje s vekom, hoci ste to možno nepostrehli, a zvyšuje sa u vás riziko očných ochorení. Vo vyššom veku hrozí najmä sivý a zelený zákal, ochorenia sietnice či sklovca. Po štyridsiatke sa u mnohých ľudí objavuje presbyopia, teda porucha spôsobená starnutím vnútroočnej šošovky. Bežne sa prejavuje tak, že oko stráca schopnosť zaostriť na predmety, ktoré sú umiestnené bližšie, čo človeka napríklad núti odďaľovať od tváre čítaný text. V takom prípade oftalmológ predpíše okuliare na čítanie. Okrem dioptrických okuliarov však možno zrak skorigovať aj operáciou očí metódou PRELEX alebo Femto PRELEX, čo je operácia laserom.

Kontrola zraku môže zachrániť život

Očná kontrola však môže včas odhaliť aj ochorenia, ktoré so zrakom zdanlivo nesúvisia. Metabolické zmeny v organizme sa prejavujú na cievach, preto sú práve oči ich spoľahlivým indikátorom. Možno vďaka nim určiť včasnú diagnózu napríklad pri zvýšenom krvnom tlaku, cukrovke či roztrúsenej skleróze. Preventívne návštevy očnej ambulancie preto nezanedbávajte, ani keď nepociťujete problémy so zrakom.