Vetchozrakosti sa po štyridsiatke nevyhnete. Ako ju liečiť?

14.12.2017

Vetchozrakosti sa po štyridsiatke nevyhnete. Ako ju liečiť?

Oči prechádzajú vývojom po celý náš život, nielen v období dospievania. Zmeny zraku preto môžete postrehnúť aj vo vyššom veku, zväčša v období po štyridsiatke. Vplyvom prostredia či namáhaním očí v rôznych pracovných podmienkach zrak ochabuje a stráca na ostrosti, na akú ste boli zvyknutí. Fyziologické starnutie oka môže spôsobiť poruchu, ktorej hovoríme presbyopia alebo aj vetchozrakosť. Prejavuje sa tak, že oko stráca schopnosť zaostriť na bližšie predmety a človek ich začína vidieť neostro a rozmazane, hoci tie vzdialenejšie vidí bez problémov. Táto zmena videnia má za následok typické odďaľovanie predmetov, napríklad pri čítaní či práci s mobilným telefónom. Príčina spočíva v strate elasticity očných tkanív a uvoľnení svalov, ktoré držia šošovku.

Vetchozrakosti sa nedá vyhnúť

Presbyopia, bohužiaľ, postihuje každého človeka a neexistuje ani žiadne cvičenie, pomocou ktorého by ste mohli prirodzenou cestou predísť strate elasticity. V najhoršom prípade vetchozrakosť sprevádzajú aj bolesti hlavy pri práci na blízko či unavené oči. Vystupňuje sa po 50. roku života a trvá aj ďalšiu dekádu, kým sa zrak opäť ustáli. Základným spôsobom, ako očný lekár rieši presbyopiu, je predpísanie dioptrických okuliarov. Ak je vetchozrakosť zároveň skombinovaná aj s problémom vidieť do diaľky, oftalmológ vám predpíše tzv. multifokálne sklá, teda okuliare do diaľky aj na čítanie zároveň. Dioptrie však nie sú jedinou možnosťou, ako riešiť vetchozrakosť. Ak nadobúdate pocit, že vaše ruky už nestačia na to, aby ste si dokázali čítaný text oddialiť dostatočne, existuje aj lepšie riešenie.

Ako sa zbaviť okuliarov natrvalo

Oveľa stabilnejší a pohodlnejší výsledok ako dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky poskytuje korekcia zraku. Očné kliniky na liečbu presbyopie odporúčajú zákrok metódou PRELEX či Femto PRELEX (operácia laserom), po ktorých už nie je potrebné nosiť okuliare. 15 minútový zákrok je neporovnateľne bezpečnejší ako staršie invazívne metódy a výrazne skracuje dobu rekonvalescencie.