Užitočné tipy, keď začínate nosiť kontaktné šošovky

21.09.2021Ak ste sa rozhodli svoje zrakové nedokonalosti riešiť kontaktnými šošovkami, asi najťažšie pre vás bude zvyknúť si. Najmä na to, ako si ich zakladať a skladať, ale aj na pravidelný očisťujúci rituál. Začiatky s kontaktnými šošovkami skutočne nemusia byť jednoduché ani príjemné. Pripravili sme preto pre vás niekoľko zaujímavých a užitočných tipov, ako sa čo najrýchlejšie naučiť žiť so šošovkami.

Dôvodov, prečo siahnuť po kontaktných šošovkách môže byť viacero. Najčastejšie sú alternatívou k dioptrickým okuliarom a hlavným dôvodom ich nosenia je, že sú podstatne praktickejšie ako okuliare. neobmedzujú vás pri toľkých aktivitách a športoch, nemusíte sa báť, že ich niekde stratíte a keď sa vám šošovku náhodou podarí nechtiac vysunúť z oka von, jednoducho ju nahradíte za novú. Ako si na ne ale zvyknúť? 5 užitočných tipov, keď začínate nosiť kontaktné šošovky

Pri výbere šošoviek sa riaďte pokynmi očného lekára

Základným parametrom, podľa čoho vyberať šošovku, je veľkosť dioptrie. Dôležité je tiež zakrivenie, priemer a materiál, z akého je šošovka vyrobená. Preto, ak by ste si chceli kúpiť šošovku podľa toho, aké dioptrie máte v okuliaroch, mohli by ste tým spraviť viac škody ako osohu. Treba si uvedomiť, že kým dioptrické sklá v okuliaroch sú vzdialené niekoľko milimetrov od samotného oka, šošovka je priamo na oku. To má vplyv aj na samotné videnie. S najväčšou pravdepodobnosťou tak budete potrebovať o niečo inú dioptriu v šošovkách, ako v okuliaroch. Zájdite k očnému lekárovi a povedzte mu, že plánujete začať nosiť šošovky. Predpíše vám šošovky presne na vaše oči.

Materiál kontaktných šošoviek vplýva na komfort pri nosení

Materiál, z ktorého sú šošovky vyrobené, vplýva na komfort pri nosení, aj na trvácnosť šošovky. V minulosti boli používané tvrdé šošovky, ktoré sú však podstatne nepohodlnejšie ako mäkké a k oku prepúšťajú len minimálne množstvo kyslíka. Napriek tomu sa vo výnimočných prípadoch u nás používajú aj dnes, napríklad ak je pacient alergický na materiál, z ktorého sú vyrábané mäkké šošovky.

Najrozšírenejším typom mäkkých šošoviek sú hydrogélové a silikón-hydrogélové šošovky. Aktuálnym trendom sú práve silikón-hydrogélové šošovky, ktoré sú vzdušnejšie a umožňujú jednoduchší prístup kyslíka k rohovke. Problém s nosením kontaktných šošoviek môžu mať ľudia so suchými očami, aj pre tých však existuje riešenie - špeciálne šošovky obsahujúce zásobník kyseliny hyalurónovej, ktorá sa pri žmurkaní postupne uvoľňuje.

Mäkké šošovky delíme na:
  • Sférické – pomocou nich sa koriguje krátkozrakosť a ďalekozrakosť
  • Tórické – určené pre ľudí trpiacich na astigmatizmus
  • Multifokálne – riešia problém s presbyopiou aj ďalekozrakosťou
  • Farebné – môžu byť dioptrické aj nedioptrické a slúžia najmä ako doplnok k imidžu. Nie sú nebezpečné, môžu však obmedziť periférne videnie. Z tohto dôvodu sa ich nosenie odporúča len pri občasných príležitostiach
Šošovky delíme aj podľa doby, na ktorú sú určené:
  • denné – jednorazové šošovky, ktoré sa po použití vyhodia,
  • dvojtýždňové a mesačné – šošovky, ktoré je potrebné každý deň vyberať a nechať čistiť v roztoku
  • kontinuálne – šošovky, ktoré je možné nosiť bez potreby ich vyberania

Šošovky alebo dioptrické okuliare?

Nosenie kontaktných šošoviek má v porovnaní s okuliarmi mnoho výhod, ale samozrejme, nájdu sa aj negatíva. Medzi najväčšie výhody šošoviek patrí komfort používania, pri ich správnej aplikácii ani neviete, že ich máte nasadené. A nevedia to ani ľudia, s ktorými prichádzate do kontaktu. Nemôžu sa vám zahmliť, neskĺznu vám z nosa, keď to najmenej očakávate, nemôžete ich stratiť či zabudnúť a ak by sa vám to aj podarilo, ľahko ich nahradíte novými. Sú zároveň extrémne praktické a najmä bezpečné počas športovania. Iste, existujú aj špeciálne okuliare na športovanie, ale ani tie nedokážu vyrovnať pohodlie šošoviek. V prípade, že sa vám zrak naďalej zhoršuje, jednoducho kúpite šošovky so silnejšími dioptriami, nemusíte meniť drahé sklá, ako v prípade okuliarov.

Na druhej strane, kontaktné šošovky sú háklivé na hygienu. V prípade neopatrného zaobchádzania môže hroziť riziko infekcie. Rizikom je napríklad kúpanie sa v bazéne či jazere, wellness, stanovanie či pobyt v exotických krajinách so zníženými hygienickými štandardmi. Môže sa tiež stať, že vám šošovka vypadne, keď si pošúchate oči a ak nemáte pri sebe náhradnú, budete mať problém s videním. Ešte horšie môžete spraviť, ak si vypadnutú šošovku vložíte naspäť do oka. Okrem jeho podráždenia vám hrozí aj vyššie spomínaná infekcia.

Problém môže vzniknúť aj pri krátkodobých šošovkách, ktoré je potrebné pravidelne čistiť v roztoku. Ak si ich pred spaním zabudnete vybrať, môže hroziť dočasné podráždenie oka. V niektorých prípadoch môžu byť kontaktné šošovky príčinou pálenia očí kvôli ich vysušovaniu sa. Kontaktné šošovky totiž sčasti bránia potrebnej cirkulácii sĺz. A naopak, šošovky sa neodporúča nosiť aj pri nadmernom slzení, napríklad počas alergie či nádchy, pretože hrozí vyššie riziko infekcie.

Negatívom šošoviek je tiež ich cena. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sú šošovky najlacnejším riešením, nie je to však pravda. Za ročné náklady, ktoré miniete na šošovky a roztoky si dokážete kúpiť aj nové dioptrické okuliare, ktoré by vám mali vydržať niekoľko rokov.

Pár užitočných tipov pre pohodlné a bezpečné nosenie šošoviek

Ako sme písali vyššie, v prípade kontaktných šošoviek je najväčším rizikom hygiena. A práve na tú je potrebné myslieť pri každej manipulácii. Ak budete dodržiavať nasledovné zásady a pravidlá, kontaktné šošovky vám môžu spríjemniť váš život s nedokonalým zrakom.

  • nezabúdajte na pravidelné prehliadky u očného lekára
  • základným pravidlom je hygiena – nikdy si šošovky nezakladajte špinavými či mokrými rukami, nezabudnite na pravidelné čistenie v roztoku, dodržujte dobu spotreby a nepoužívajte ich dlhší čas, ako ten, na ktorý sú určené.
  • dajte si záležať, aby ste si vždy odkladali šošovku z pravého oka do pravej časti nádobky s roztokom a z ľavého do ľavej. Je to obzvlášť dôležité v prípade, že nemáte rovnaké dioptrie na oboch očiach
  • ak sa vám stane, že vám šošovka vypadne z oka a nemáte po ruke ani novú šošovku ani roztok, na jej očistenie použite radšej vlastné sliny než vodu. Zdôrazňujeme však, že to naozaj len v prípade extrémnej potreby a v prípade, že vám šošovka nevypadla na zem či na iné znečistené miesto, ale ostala napríklad na tvári, prípadne suchom umývadle.
  • puzdro na šošovky meňte pravidelne, minimálne s novým balením roztoku
  • nikdy nenahrádzajte čistiaci roztok vodou alebo iným roztokom, ktorý nie je určený špeciálne pre váš typ šošoviek
  • pri dlhšej práci pri počítači či sledovaní televízora sa snažte častejšie žmurkať, znížite tým riziko vysušenia očí
  • kontaktné šošovky by ste nemali nosiť počas sprchovania sa, kúpania sa v bazéne či počas pobytu vo wellnesse. Vyššie riziko infekcie je tiež na farmách, chatách, stanovačke,... Ak sa ich však vzdať nechcete, použite jednodňové šošovky, ktoré po použití vyhodíte.
  • doprajte svojim očiam oddych od šošoviek, pokiaľ je to možné a aspoň raz za týždeň ich nahraďte dioptrickými okuliarmi

Laserovou operáciou ku kvalitnému videniu bez obmedzení

Okuliare a kontaktné šošovky sú korekčné pomôcky, ktoré videnie síce upravia, ale vaše oči nevyliečia. Jediným trvalým riešením ako si zabezpečiť kvalitný zrak bez akýchkoľvek obmedzení, je laserová operácia očí. Pre pacientov nad 40 rokov sa odporúča výmena pôvodnej šošovky za novú, umelú, z dôvodu jej prirodzeného opotrebenia. Umelá šošovka vám bude slúžiť do konca života, keďže jej vlastnosti sú nemenné. Operáciou je možné riešiť ďalekozrakosť, krátkozrakosť aj vetchozrakosť, výmenou šošovky za umelú sa natrvalo tiež eliminuje vznik šedého zákalu. Operácia je takmer bezbolestná, trvá niekoľko minút a rekonvalescencia zaberie len pár dní. Pred zákrokom je potrebné absolvovať komplexné vyšetrenie, kde vám poradia, aká metóda operácie je pre vás najvhodnejšia. Nevýhodou sú vyššie počiatočné náklady, výhodou neporovnateľný komfort, aký nedokážu poskytnúť ani okuliare ani šošovky. Na umelej šošovke zároveň nemôže vzniknúť šedý zákal, takže ani tohto očného ochorenia sa v budúcnosti obávať nemusíte.