10.10.2019Faktom je, že niektoré očné vady zdedíte a nemôžete ich nástupu zamedziť. Potom sú aj také, ktoré získate vekom a ovplyvniť môžete len dobu ich prepuknutia, nie ich samotný nástup. Sú však aj také, ktorých vznik je závislý od vás, ktorým dokážete zamedziť alebo aspoň zmierniť ich prejavy. V článku vám dáme pár tipov, ako sa starať o oči a čo robiť, aby ste váš zrak udržali v dobrej kondícii čo najdlhšie.
Preventívne prehliadky sú základom dobrého zraku
Niektoré očné ochorenia sa prejavia rýchlo, iné sa vyvíjajú roky až desaťročia, niektoré je možné liečiť podávaním očných liekov, niektoré vyžadujú laserovú operáciu.
V každom prípade platí, že čím skôr sa na zrakovú vadu príde, tým jednoduchšie je ju možné vyliečiť, prípadne ju zastabilizovať tak, aby sa ďalej nezhoršovala. Dôležité preto je
absolvovať pravidelne preventívne prehliadky. Oftalmológ dokáže vyšetrením zistiť nástup ochorenia, stanoviť správnu diagnózu a odporučiť vhodnú metódu liečby.
Nehovoriac o tom, že komplexné vyšetrenie dokáže odhaliť aj neočné, vážne ochorenia, napríklad HIV, TBC, sklerózu multiplex či diabetes.
Cvičiť očami? Áno, aj to sa dá.
Slovíčko kondícia sme nepoužili náhodou. Cvičíme, beháme, športujeme práve preto, aby sme naše telo držali v dobrej kondícii. Aby sme zmiernili následky sedavého zamestnania a minimálneho pohybu počas pracovného času. A presne o to ide aj v prípade očí. V povolaniach, ktoré vyžadujú neustále sústredenie sa na blízke predmety by sme mali dopriať očnú gymnastiku. Je potrebné si uvedomiť, že oko je sval a tiež je potrebné ho posilňovať.
Cvičenie uvoľňuje svaly, tie sa stávajú pružnejšími, čo umožňuje voľnejší pohyb očí. Existuje niekoľko cvikov, ktoré môžete vykonávať v podstate hocikedy a hocikde.
Medzi základné posilňovacie očné cviky patria klasické pohyby do hora a dole, zo strany na stranu, prípadne krúženie očami. Pri týchto cvikoch je dôležité robiť pohyby pomaly a nenásilne. Každý pohyb je potrebné opakovať viackrát. Po niekoľkých pohyboch zavrite oči a následne pohyby opakujte. Podobný význam má tiež pohybovanie očami v tvare ležiacej osmičky. Pár minút jedným smerom, následne pár minút opačným.
Stále viac ľudí trávi pri počítači dlhé hodiny. To je základom vzniku tzv. syndrómu počítačového videnia. Pri dlhodobej práci s počítačom sú vaše oči zamerané na blízky objekt, preto je potrebné ich precvičiť aj na diaľku. Základom je robiť si pravidelné prestávky. Počas nich sa, ak je to možné, poprechádzajte (poďakuje sa vám aj vaša chrbtica) a skúste zaostrovať na vzdialené predmety. Dobrým cvikom pre ľudí s počítačovým povolaním je tiež žmurkanie v tme. Stačí, ak si oči zakryjete rukami tak, aby ste mali pred očami tmu, ale aby sa zároveň dalo žmurkať. Žmurkanie v tme poskytne vašim očiam úľavu od únavy.
Zaostrovanie môžete precvičovať aj využitím svojho prsta. Zdvihnite ho asi 15 cm pred oči a striedavo zaostrujte raz na prst, následne na vzdialený objekt.
Zdravý životný štýl pomáha celému telu, oči nevynímajúc
O pozitívnych vplyvoch zdravého životného štýlu na ľudský organizmus nie je potrebné diskutovať. Pravidelný pohyb, vyhýbanie sa stresu, život bez nadmerného požívania alkoholu, bez cigariet či drog, dostatok kvalitného spánku a zdravá strava prospievajú aj zraku. Do jedálnička by ste mali zaradiť najmä potraviny bohaté na betakarotén, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny či antioxidanty. Vášmu
zraku môžete pomôcť ak budete konzumovať napríklad ryby, čučoriedky, špenát, rukolu, kel, mrkvu, papáju, mango, tekvicu, žltý melón či broskyne. Samozrejmosťou by mal byť pravidelný pitný režim.
Kvalitná a vyvážená strava majú veľký význam aj z hľadiska rizika vzniku celkových vážnych ochorení. Tie môžu byť následne tiež príčinou vzniku očného ochorenia. Medzi takéto patrí napríklad cukrovka.