Toto sú tri najčastejšie očné problémy. Pociťujete ich tiež?

16.09.2019Zdravý zrak je darom, ktorý väčšina populácie pri narodení dostane do vienka. Málokto však s takýmto zdravým zrakom prežije celý život. Mnohí musia svojim očiam k zdravému vývinu pomôcť dioptrickými pomôckami už v detstve, iní sa im zase nevyhnú v starobe. S väčšinou očných vád však môžete účinne bojovať a niektoré dokonca trvalo odstrániť. najčastejšie očné problémy

Krátkozrakosť

Azda najznámejšou a zároveň najrozšírenejšou poruchou je krátkozrakosť, teda ťažkosti s videním do diaľky. Človek pri tomto probléme vidí dobre predmety v krátkej vzdialenosti, ale čím je sledovaný objekt ďalej, tým neostrejšie ho vidí. Ide o veľmi rozšírenú očnú vadu, a to aj kvôli nadmernému používaniu technológií a neustáleho sledovania obrazoviek, či už ide o počítač, televíziu alebo displej smartfónu. Ak máte pocit, že vzdialenejšie predmety vidíte čoraz horšie, ich línie vnímate rozostrene či nedokážete prečítať vzdialený text, mali by ste zájsť na vyšetrenie k očnému lekárovi. Ten stanoví veľkosť vašej dioptrie a zrejme vám predpíše dioptrické okuliare či šošovky. Existuje však aj trvalé riešenie, pri ktorom vám očný lekár odstráni chybu natrvalo. Týmto riešením je laserová operácia, ktorá trvá niekoľko minút a už krátko po zákroku budete vidieť ako nikdy predtým.

Ďalekozrakosť

Opačným prípadom je, keď človek nemá problém sledovať objekty vo väčšej vzdialenosti, ale tie blízke má problém sledovať. Obzvlášť je túto očnú chybu cítiť, keď musíte prečítať text a máte pocit, že si ho musíte posunúť ďalej od tváre. Tento problém môže nastať z rôznych príčin. Jednou je ďalekozrakosť, za ktorou je zväčša dedičnosť, a naopak, presbyopia sa hlási o slovo so stúpajúcim vekom, obyčajne po štyridsiatke. Obidve poruchy je možné korigovať dioptrickými okuliarmi či šošovkami, rovnako ako krátkozrakosť ich však lekári dokážu odstrániť aj natrvalo formou bezbolestnej laserovej operácie.

Astigmatizmus

Možno nepociťujete ani jeden z vyššie spomínaných príznakov a napriek tomu máte pocit, že váš zrak nie je úplne stopercentný. Ak bez ohľadu na vzdialenosť vnímate objekty rozostrene alebo máte občas problém rozoznať kontrasty, pravdepodobne máte astigmatizmus. Toto ochorenie postihuje rohovku oka, ktorá nemá tvar dokonalej gule, ale je mierne zakrivená, dala by sa prirovnať k šiške. Pri menšom zakrivení sa dá s touto vadou žiť v podstate bez väčších obmedzení, veľké odchýlky však môžu výrazne obmedzovať životný komfort. Spôsobujú bolesti hlavy, zhoršujú orientáciu v priestore a môžu ohroziť aj vaše okolie, napríklad ak s výrazným astigmatizmom šoférujete.

Nepodceňujte žiadny zo spomínaných prejavov a dajte svoj zrak skontrolovať odborníkovi. Oftalmológ vám najlepšie odporučí vhodné riešenie vášho problému tak, aby ďalej netrpeli vaše oči, ale ani váš životný komfort.

Astigmatizmus vám pomôžu skorigovať dioptrické okuliare s cylindrickými sklami alebo sa ho trvalo zbavíte vďaka laserovej operácii očí. Tá si poradí aj s prípadom, že váš astigmatizmus je skombinovaný aj s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Presný a bezpečný zákrok vás zbaví okuliarov, takmer ihneď po zákroku budete vidieť ostro a už o niekoľko dní budú vaše oči zahojené a vy budete fungovať bez obmedzení.