Máte očnú migrénu? Pomôže vám neurológ

21.03.2020Napriek tomu, že sa prejavy očnej migrény týkajú zraku, očný lekár vám s ňou nepomôže. Je totiž neurologického charakteru. Aj keď sa neradí medzi nebezpečné ochorenia, môže byť prejavom iného, vážneho ochorenia. Jej príznaky by sme preto podceňovať nemali. Máte očnú migrénu? Pomôže vám neurológ

V tomto článku sa dočítate ako a prečo vzniká očná migréna a či je možné sa jej zbaviť.

Očná migréna nie je nebezpečná, môže byť však prejavom vážnejšieho ochorenia

Očná migréna je zriedkavejší druh migrény. Spôsobuje ju dočasné zúženie ciev, kvôli ktorému sa do oka dostáva menej krvi ako je bežné. Môže aj nemusí byť sprevádzaná bolesťou hlavy.

Väčšinou postihuje mladých ľudí do 40 rokov a ľudí, ktorí trpia klasickou migrénou. Najčastejšie sa prejavuje videním rôznych tvarov pred očami – bleskami, iskrami, hýbajúcimi sa bodmi či mŕtvymi škvrnami v zornom uhle alebo naopak výpadom videnia – postihnutému sa môžu pri čítaní strácať písmená, prípadne nemusí na moment vidieť vôbec.

Očná migréna sama o sebe nie je nebezpečná, spravidla sa jedná o dočasný jav, ktorý za pár minút pominie. Netreba ju však podceňovať, nakoľko môže byť indikátorom vážnejšieho ochorenia.

Operáciou astigmatizmu sa môžete zbaviť aj očnej migrény

Aj ak ste na sebe spozorovali príznaky očnej migrény, navštívte najskôr očného lekára. Ten vám spraví komplexné očné vyšetrenie, ktoré odhalí, či je dôvodom vašich zrakových problémov niektoré z očných ochorení alebo či sa môže skutočne jednať o neurologický problém.

Zároveň sa vyšetrením dá zistiť, či očnú migrénu spôsobuje zraková vada. Relatívne často sa stáva, že príčinou očnej migrény je astigmatizmus. Rohovka oka postihnutého astigmatizmom nie je pravidelná a podobá sa skôr na šišku ako na guľu, pretože je v jednej alebo v oboch osiach zakrivená. To ma za následok, že lúče svetla, ktoré prechádzajú rohovkou sa rozlične lámu a nedokážu sa na sietnici spojiť do jedného bodu. To je príčinou neostrého videnia. Korekciou zrakovej vady, v tomto prípade astigmatizmu, sa môžu prejavy očnej migrény zmierniť, prípadne sa môžu úplne vytratiť.

Na korekciu astigmatizmu a ďalších dioptrických vád sú určené zrakové pomôcky ako dioptrické okuliare a kontaktné šošovky. Tie zabezpečia lepšie videnie, ale zrakovú vadu neodstránia. Trvalú nápravu zraku je možné docieliť len laserovou operáciou očí. Na Slovensku máme viacero špičkovo vybavených očných kliník, ktoré vykonávajú laserové operácie najmodernejšími metódami a prístrojmi, vďaka čomu sú operácie takmer bezbolestné s rýchlym hojením a minimálnym rizikom pooperačných komplikácií.

Zaujímavosťou očnej migrény je, že zakaždým môže byť jej spúšťačom iný faktor. Okrem dioptrických vád ním môžu byť napríklad hormonálne výkyvy, stres, hluk, únava, psychická záťaž, zmena počasia či nezdravý životný štýl. Z vážnejších príčin je možné spomenúť najmä vysoký vnútroočný tlak, zápaly a nedostatočné prekrvenie sietnice.

Pomôcť predchádzať očnej migréne môžete aj sami

Pre zníženie rizika nástupu očnej migrény sa pokúste upraviť svoj životný štýl. Kvalitný spánok, dostatočný čas na regeneráciu, vyhýbanie sa stresu a správna životospráva s dostatočným prísunom vitamínov, minerálov a tekutín by mali byť samozrejmosťou. Pomáha tiež vyhýbanie sa fajčeniu či zadymeným a hlučným priestorom.

Ak už očnú migrénu máte, oddýchnite si, ideálne v tmavej miestnosti. Ak je sprevádzaná bolesťami hlavy, môžete užiť bežne dostupné tablety proti bolesti. Na podráždené nervy pomáha vitamín B a magnézium.