Hojenie po laserovej operácii očí? Rýchle, komfortné, bezbolestné

17.06.2021
Hojenie po laserovej operácii očí?

Jedným z mýtov, ktoré sa spájajú s laserovými operáciami očí je, že po ich absolvovaní je potrebné počítať s dlhou rekonvalescenciou. Moderné operačné metódy tento mýtus dokonale vyvracajú a vďaka špičkovým femtosekundovým laserom je hojenie podstatne rýchlejšie, než ako tomu bolo v minulosti. 

Odhodlať sa podstúpiť laserovú operáciu očí je u niektorých pacientov niekoľkomesačná, v horšom prípade aj niekoľkoročná cesta. Do značnej miery tomu prispievajú nepravdivé a neoverené informácie šíriace sa po internete. V dnešnom článku sa zameriame na metódy operácií, pri ktorých dochádza k výmene pôvodnej šošovky za novú, upozorníme na riziká či vedľajšie účinky, ktoré môžu vznikať pri laserových operáciách a dokážeme, že váhať nad zákrokom je zbytočné. 

Nestrácajte čas. Laserová operácia vyrieši zrakové problémy navždy

Na začiatok je na mieste otázka, prečo si vôbec dať voperovať umelú šošovku. Oční lekári odporúčajú vymeniť šošovku u pacientov, ktorí majú po štyridsiatke. Je to z dôvodu, že práve medzi 40. až 45. rokom života sa začína prejavovať prirodzené starnutie a opotrebenie ľudskej šošovky. Presbyopia, ako sa odborne táto zraková vada nazýva, sa prejavuje problémami zaostriť na blízke predmety. Aby presbyotik dokázal prečítať noviny či správu na mobilnom telefóne alebo aby rozoznal ľudí na fotografiách potrebuje si ich dať čo najďalej od očí. Na svedomí to má strata schopnosti šošovky akomodovať.

Riešením sú okuliare na čítanie alebo laserová operácia, pri ktorej sa do oka aplikuje umelá šošovka. Jej výhodou je, že svoje vlastnosti už počas celého života nezmení a zároveň na nej nemôže vzniknúť šedý zákal. Predstavuje tak jednorazový výdavok, ktorý vás zbaví problémov s videním efektívne a natrvalo.

Prelex alebo FEMTO Z-Prelex

Štandardná metóda, ktorou sa lieči presbyopia sa nazýva Prelex (z anglického presbyopic lens exchange). Pacient sa môže rozhodnúť pre multifokálnu šošovku, ktorá mu zaručí bezproblémové videnie na blízko aj do diaľky. Zákrok je bezbolestný, rýchly a vyžaduje krátku dobu hojenia. Jeho vhodnosť však vždy posúdi lekár.   

Výmena šošovky nie je vhodná napríklad pre pacientov, ktorí vykonávajú činnosti v tme a za šera, nakoľko v niektorých prípadoch sa ako nežiadúci vedľajší účinok môže vyskytnúť zhoršené nočné videnie. Ďalšími rizikami, ktoré môžu byť so zákrokom spojené, sú dočasné pooperačné zápaly, infekcie či vznik syndrómu suchých očí. Pri silnom oslnení je niekedy nutné použiť okuliare na videnie do blízka. Pri posudzovaní vhodnosti tejto metódy preto zohrávajú úlohu aj ďalšie faktory ako napríklad pracovné či voľnočasové aktivity.

Modernejšou, jemnejšou a k rohovke šetrnejšou metódou je FEMTO Z-Prelex, ktorá namiesto diamantového noža, ktorý sa využíva pri metóde Prelex pre vytvorenie mikrorezu na rohovke, používa špičkový femtosekundový laser. Do oka je voperovaná moderná trifokálna šošovka, ktorá umožňuje bezproblémové videnie na všetky vzdialenosti. Pacient sa tak nezbaví len okuliarov na čítanie, ale aj dioptrických okuliarov na blízko či do diaľky. Zákrok je bezbolestný, pričom použitie minimálneho množstva škodlivej energie lasera pomáha predchádzať pooperačným zápalom. 

V porovnaní s Prelexom predstavuje FEMTO Z-Prelex tiež nižšie riziko nežiadúcich vedľajších účinkov ako suché oči či zhoršené nočné videnie. Výhodou je tiež rýchla rekonvalescencia, pričom k bežným denným činnostiam je možné sa vrátiť už za 1-2 dni po zákroku a k úplnému zastabilizovaniu videnia dochádza spravidla už do 2-3 mesiacov od operácie.