Čo sú to multifokálne okuliare?

18.06.2020Čo sú to multifokálne okuliare?

Dioptrické okuliare nepatria práve medzi najpraktickejšie zrakové pomôcky. Obmedzujú nás pri niektorých činnostiach, pri určitých druhoch športu môžu byť dokonca nebezpečné. Situácia sa ešte zhorší, keď prídeme do veku, v ktorom následkom presbyopie budeme potrebovať aj okuliare na čítanie. Riešením môžu byť multifokálne okuliare, prípadne voperovanie multifokálnej šošovky.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako fungujú multifokálne sklá
  • prečo nie sú multifokálne okuliare vhodné pre každého
  • čo je to metóda PRELEX

Aby ste si nemuseli meniť viacero druhov okuliarov

Pri krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti postačujú jednoohniskové okuliare. Približne v období medzi 40. – 45. rokom života v dôsledku starnutia šošovky však do našich životov vstupuje presbyopia – starecká vetchozrakosť, ľudovo známa aj ako syndróm krátkych rúk. Šošovka stráca schopnosť akomodácie, výsledkom čoho je problém zaostrovať na blízke predmety. Typickým príkladom je text na mobilnom telefóne, v knihe či časopisoch. Postihuje každého, bez ohľadu na to, či už máme aj inú refrakčnú chybu alebo sme doteraz dioptrické okuliare či kontaktné šošovky nepotrebovali.

Pre ľudí, ktorí v dôsledku presbyopie potrebujú okuliare na čítanie a zároveň aj ďalšie okuliare do diaľky či na krátke vzdialenosti, sú riešením bifokálne alebo multifokálne okuliare.  Bifokálne okuliare sú predchodcami multifokálnych. Z estetického aj praktického hľadiska sa však s multifokálnymi porovnávať nedajú. Laicky povedané, do okuliarov do diaľky je vložené okienko s dioptriami na čítanie. Takéto riešenie síce eliminuje potrebu neustálej výmeny dvoch druhov okuliarov, nerieši však problém zhoršeného zraku na stredné vzdialenosti.

Multifokálne okuliare dokážu zabezpečiť jasné videnie na všetky vzdialenosti. Sklo vyzerá ako bežné jednoohniskové, z funkčného hľadiska je však rozdelené na tri časti. Horná je určená pre lepšie videnie do diaľky, spodná nahrádza okuliare na čítanie. Medzi nimi sa nachádza zóna zabezpečujúca bezproblémové zaostrovanie na predmety v stredných vzdialenostiach.

Na multifokálne okuliare si treba zvyknúť

Faktom je, že multifokálne okuliare nie sú pre každého. Niekto si na ne zvykne za pár dní, niekto sa nepohodlne cíti aj po niekoľkých týždňoch. Ak preto trpezlivosť nepatrí medzi vaše silné stránky, používať budete asi aj naďalej viacero okuliarov (alebo sa zrakových problémov rozhodnete zbaviť laserovou operáciou, o ktorej píšeme nižšie). Multifokálne okuliare nie sú vhodné ani pre ľudí trpiacimi migrénami, ktorým môžu privodiť stavy nevoľnosti.

Okuliare s multifokálnymi sklami sa musíte naučiť používať. Prechod medzi jednotlivými zónami umožňujúcimi jasné videnie do rôznych vzdialeností predpokladá časté natáčanie hlavy. To môže byť najmä pre ľudí s problémami s krčnou chrbticou nepríjemné. Kým si na okuliare zvyknete, môžete pociťovať rôzne neprirodzené stavy ako napríklad vlniace sa prostredie okolo vás. Bežné sú bolesti hlavy či závrate. Nakoľko sa oči učia spracovávať pohľad cez tri rôzne obrazy a plynule zaostrovať na rôzne vzdialenosti, problematické môže byť spočiatku aj chodenie po schodoch či čítanie textu nad úrovňou hlavy.

Medzi najväčšie nevýhody multifokálnych okuliarov patrí najmä zúžené zorné pole na strednú a blízku vzdialenosť. Do času, kým sa úplne nezžijete s novými okuliarmi, odporúčame multifokálne nosiť najmä v domácom prostredí a pri šoférovaní či inej rizikovej činnosti ich kombinovať s vašimi starými okuliarmi.

Problémy s multifokálnymi okuliarmi však nemusíte zažívať vôbec, ak sa rozhodnete absolvovať laserovú operáciu očí.

Zbaviť sa okuliarov môžete laserovou operáciou metódou PRELEX

Podstatou metód PRELEX či ešte modernejšej Femto Z - PRELEX je výmena pôvodnej šošovky za novú, multifokálnu alebo trifokálnu. Vďaka týmto metódam je možné zbaviť sa dioptrických okuliarov a zároveň eliminovať riziko vzniku šedého zákalu, ktorý umelej šošovke nehrozí.

Výhodou týchto operačných metód je, že sa jedná o bezbolestný zákrok vykonávaný ambulantne v lokálnej anestézii, s rýchlym hojením, vysokou mierou bezpečnosti a nízkym rizikom pooperačných komplikácií.