Prečo je dostatočná hydratácia dôležitá pre váš zrak?

15.04.2019[:sk]Iste viete, že nedostatočná hydratácia môže spôsobiť vášmu zdraviu vážne komplikácie. Vedeli ste však, že dehydratácia výrazne vplýva aj na váš zrak? Naučte sa predchádzať problémom so zrakom vďaka dostatočnému príjmu tekutín a živín. Prečo je dostatočná hydratácia dôležitá pre váš zrak?

Voda je neodmysliteľnou súčasťou ľudského tela a nedostatok tekutín naše bunky, tkanivá a orgány oberá o dôležité živiny potrebné nielen pre prežitie, ale pre celkové správne fungovanie. Dehydratácia nastáva, keď telo neprijíma dostatok tekutín, potrebných pre jeho zdravý chod. Môže sa to stať, keď jednoducho nekonzumujete dostatok vody, alebo keď ju vaše telo z nejakého dôvodu stráca. A tým dôvodom môže pokojne byť aj požitie vyššieho množstva kávy či intenzívne potenie pri zvýšenej námahe. Ľudský organizmus náhle prichádza o tekutiny v rôznych situáciách a často si ani neuvedomíme, že by sme si ich dostatok mali odsledovať. Môže to byť napríklad pri viróze, ktorá spôsobí zvracanie či hnačku, pri ktorých nestačí dodržiavať ani štandardný pitný režim a príjem vody je treba zvýšiť. Rovnako pri náročných vonkajších podmienkach (napríklad vysoká teplota pri horúcom počasí) či pri vážnych ochoreniach ako cukrovka, ktoré môžu sprevádzať riziká náhlej dehydratácie.

Čo sa pri dehydratácii deje s očami

Medzi prvé príznaky nedostatku tekutín v našom tele patria sucho v ústach či bolesti hlavy. Tie nám už pomerne rýchlo vedia naznačiť, že by sme sa mali napiť vody. Málokedy si však uvedomíme, že dehydratácia ovplyvňuje aj naše oči – zníži sa napríklad produkcia sĺz. A suché oči, to je jednosmerná jazda k celkovému preťažovaniu zrakového orgánu. Nedostatok hydratácie môže očné tkanivá ľahko poškodiť. Bez sĺz sa totiž z oka nedokážu odplavovať nečistoty a rohovka je náchylnejšia aj na mechanické poškodenie. Suché zahmlené videnie je zároveň nielen nepríjemné, ale spôsobuje, že naša sietnica sa sťaženým svetelným podmienkam snaží prispôsobiť a mimoriadne sa namáha. Takáto záťaž je pre ňu rovnakým opotrebením, ako keby ste sa snažili jazdiť na aute bez oleja v motore. Skrátka by to “drhlo”.

Ako sa dehydratácii očí brániť

Prevencia pred nedostatkom vlahy v očiach je naozaj jednoduchá. Nepotrebujete na ňu žiadne predražené medikamenty či kozmetiku, stačí jediný zázrak – a ním je obyčajná čistá voda. Piť dostatok tekutín, čo pri priemernej dospelej osobe predstavuje približne dva litre vody denne, je najlepšou medicínou, akú svojmu zraku viete dopriať. Posilniť hydratáciu očí, napríklad v zime, kedy vykurovacia sezóna vysušuje vzduch i oči rýchlejšie, môžete zvlhčujúcimi kvapkami do očí. Očné kvapky pomáhajú vyplaviť z očí nečistoty a cudzie telesá a často na oko zapôsobia ako balzam. Na správnu hydratáciu si dávajte pozor obzvlášť v prípadoch, že vaše oči podstúpili chirurgický zákrok.[:]