Okuliare po štyridsiatke nie sú podmienka, môžete sa ich zbaviť

28.12.2017

Okuliare po štyridsiatke nie sú podmienka, môžete sa ich zbaviť

Možno ste to zažili sami alebo ste to videli na vlastných deťoch - v mladom veku má oko mimoriadny talent uzdraviť sa samé. Kým je tento orgán stále vo vývoji, korekcia očných vád je v spolupráci s oftalmológom zvyčajne úspešná - ak aj nedôjde k úplnému skorigovaniu videnia, liečba pomôže aspoň výrazne spomaliť zhoršovanie.

Aj váš zrak sa vekom zmení

Vo vyššom veku stráca vaše oko schopnosť uzdraviť sa. Vplyvom veku a mnohých faktorov v našom každodennom živote ochabieva, stráca elasticitu a tým aj ostrosť. Aj preto majú ľudia po 40. roku života pocit “krátkych rúk”, teda situácie, kedy im už dĺžka rúk nestačí na to, aby dostatočne oddialili text od tváre v snahe prečítať ho. Netreba sa zbytočne trápiť, prečo presbyopia alebo inak povedaná vetchozrakosť, postihla práve vás. Vetchozrakosť, kedy nevidíme dobre predmety v blízkosti, je úplne bežnou súčasťou života po štyridsiatke. No keďže zrak je pre nás kľúčovým zmyslom po celý život, ani v tomto veku sa neoplatí zanedbávať starostlivosť oň a prípadnú liečbu.

Alternatíva, ako zlepšiť zrak

Keď začnete pociťovať problémy s videním, neodkladajte návštevu očnej ambulancie. Očný lekár vám spraví všetky vyšetrenia, ktoré zároveň môžu byť indikátormi aj ochorení so zrakom zdanlivo nesúvisiacich. Pre diagnózy spojené s očami vám predpíše liečbu, pri presbyopii to s najväčšou pravdepodobnosťou budú dioptrické okuliare. Okuliare na čítanie však nemusia byť konečnou zastávkou. Hoci treba uznať, že sú štýlovým módnym doplnkom, v bežnom živote ich nepraktickosť prináša viac starostí ako benefitov. Ak by ste sa aj vy radi zbavili okuliarov do blízka, zvážte operačný zákrok metódami PRELEX či Femto PRELEX (operácia očí laserom). Spomínaná operačná metóda je bezbolestná a absolútne spoľahlivá.