Exfoliácia – na čo si dať pozor, aby ste si nepoškodili zrak

13.05.2020Exfoliácia – na čo si dať pozor, aby ste si nepoškodili zrak

Starostlivosť o pleť je bežnou súčasťou nášho života v podstate už od narodenia. Zintenzívňuje sa v období puberty a v dospelosti sa najmä u žien stáva takmer každodenným rituálom. Najcitlivejším orgánom na tvári sú oči, ktoré je potrebné si chrániť nielen pred mechanickým, ale aj chemickým poškodením látkami, ktoré prípravky na pleť obsahujú. Rovnaké platí aj pri exfoliácii, ktorá je jedným z najčastejších nástrojov starostlivosti o pleť.

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo je to exfoliácia
  • Aký je rozdiel medzi chemickou a mechanickou exfoliáciou
  • Na čo si dať pri exfoliácii pozor

Exfoliáciou sa zbavujete odumretých buniek

Synonymom pre exfoliáciu je oveľa známejší názov peeling. Ide o zbavovanie sa odumretých buniek kože, ktorej výsledkom má byť jemná, hladká a žiarivá pleť. Exfoliáciou odstraňujeme z pokožky nečistoty, uvoľňujeme upchaté póry, pomáhame zlepšiť prekrvenie organizmu a podporujeme tvorbu kolagénu, ktorý zlepšuje elasticitu a pružnosť pokožky. Je základom pre jej svieži, zdravý a mladý vzhľad.

Mechanická alebo chemická exfoliácia?

Mechanickú exfoliáciu je možné definovať ako fyzické odstraňovanie odumretých buniek pokožky abrazívnym materiálom. Je založená na mechanickej aplikácii peelingových prípravkov na pleť. Tieto prípravky obsahujú mikrogranule s obsahom kryštálov cukru či soli, drvených marhuľových jadier, mandľových škrupín, kávy či mikroplastov. Nevýhodou mechanickej exfoliácie je, že mikročastice majú nepravidelný tvar s ostrými hranami, ktoré pri tlakovom nanášaní môžu pokožku podráždiť či poraniť a vytvoriť tak prostredie pre vznik zápalov. Zároveň hrozí, že sa takáto mikročastica dostane do oka, čoho výsledkom môže byť začervenanie oka, v horšom prípade až poškodenie rohovky. Základom chemickej exfoliácie sú kyseliny, ktoré dokážu rozpúšťať maz a ostatné nečistoty, ktoré bránia uvoľňovaniu odumretých buniek z pleti. Napriek tomu, že sa v názve nachádza slovo „chémia,“ netreba sa jej obávať. Ide o enzýmy a kyseliny, ktoré sa nachádzajú v prírode i v našom tele, sú tak pre náš organizmus prirodzené. medzi také patria napríklad kyselina mliečna, jablčná, citrónová, mandľová, glykolová či salycilová. Tá je, na rozdiel od ostatných, rozpustná v tukoch, takže sa môže dostať hlbšie do vnútra pórov a efektívne ich tak vyčistiť.

Podobne ako pri mechanickej exfoliácii, aj pri chemickej je potrebné dávať si pozor na zrak. Čistenie pleti okolo očí vykonávajte veľmi opatrne, prípadne sa exfoliácii pokožky v ich bezprostrednej blízkosti úplne vyhnite.

S exfoliáciou začnite opatrne

Je potrebné si uvedomiť, že nesprávne používanie niektorých metód a prípravkov na pleť môže poškodiť nielen pleť, ale v najhoršom prípade aj zrak. Dodržiavanie zásad správneho používania, návodov či odporúčaní výrobcom preto v žiadnom prípade nepodceňujte a určité metódy exfoliácie nechajte radšej na špecialistov.

Ak sa rozhodnete pre niektorý z prípravkov vhodný aj pre domáce použitie držte sa nasledovných zásad:

  • s exfoliáciou začínajte opatrne – ak skúšate nový druh, aplikujte si malé množstvo na časť pokožky a sledujte, či vám daný prípravok nevyvolal alergickú reakciu. Ak je všetko v poriadku, môžete pokračovať aplikáciou na celej tvári, najskôr v menšej koncentrácii, neskôr v plnej dávke
  • s peelingom to nepreháňajte – príliš častou či nešetrnou exfoliáciou si môžete spôsobiť podráždenie pokožky, ktorá je náchylnejšia na vznik vyrážok či zápalov
  • aplikujte len na pleť bez poranení – ak máte na tvári popáleniny od slnka, ranu či infekciu, exfoliácii sa vyhnite
  • bez bolesti – exfoliácia nemá bolieť, páliť či štípať. Ak tomu tak je, zmeňte prípravok alebo spôsob aplikácie.
  • správny peeling pre konkrétny druh pokožky –prípravky, ktorými budete exfoliovať, vyberajte podľa druhu vašej pokožky. Inak sa exfoliuje suchá a inak mastná pleť.
  • poraďte sa s lekárom – počas tehotenstva, dojčenia alebo v prípade, že trpíte niektorým z kožných ochorení, sa o vhodnosti exfoliácie poraďte s lekárom