Ako sa zbaviť okuliarov na čítanie? 3 argumenty, ktoré hovoria za operáciu laserom

30.11.2017

Ako sa zbaviť okuliarov na čítanie? 3 argumenty, ktoré hovoria za operáciu laserom

Okuliare sú kvôli starnutiu oka po štyridsiatke nevyhnutnosťou prakticky pre každého. Nie každý si však na ne dokáže zvyknúť. Ak je to aj váš prípad alebo okuliare jednoducho nevyhovujú vášmu životnému štýlu, existuje možnosť trvalo sa ich zbaviť. Stabilnú korekciu porúch videnia možno dosiahnuť pomerne jednoducho, a to bezbolestnou operáciou očí laserom. A hoci oční lekári poznajú výhody tejto liečebnej metódy, mnohí pacienti sa zo strachu či finančných dôvodov k zákroku nevedia odhodlať. Dokážeme vám však, že všetky obavy z laserovej operácie očí sú neopodstatnené.

1. Operácia je lacnejšia ako okuliare

Hoci najjednoduchšie okuliare na korekciu vetchozrakosti si za pár eur zakúpite aj v supermarkete, takáto liečba vám poruchu videnia nevylieči, ba “samonaordinovanými” okuliarmi si môžete aj uškodiť. Vhodnejším riešením je kúpiť si kvalitné okuliare v očnej optike, za tie si však priplatíte. A hoci ani v tomto prípade nemusí ísť o závratnú sumu, ak vás trápi viacero porúch zraku súčasne, náklady sa zdvojnásobujú. Napríklad keď potrebujete jedny okuliare do diaľky a druhé na čítanie, pri kombinovanej korekcii si zase priplatíte za bifokálne sklá. Ak si zrátate všetky okuliare, na ktoré po štyridsiadke miniete peniaze, súčet bude určite porovnateľný s jednorazovým výdavkom za zákrok. Navyše, očné kliniky dnes pacientom ponúkajú možnosť zaplatiť za zákrok aj na splátky.

2. Okuliare musíte mať neustále so sebou

Aj vás už potrápilo, keď ste si na verejnosti nedokázali niečo prečítať, pretože okuliare na čítanie ste si zabudli doma? Požiadať okoloidúceho v potravinách, aby vám prečítal zloženie výrobku na obale, nie je nič, za čo by ste sa mali hanbiť, problémy so zrakom predsa po štyridsiatke postihnú takmer každého. Aké by však bolo pohodlné, keby ste viac nemuseli so sebou nosiť puzdro s okuliarmi či striedať si dvojo okuliarov naraz? Zabudnúť či stratiť okuliare je pri silnejšej dioptrii nielen nepraktické, ale rovno mimoriadne nebezpečné. Ak by ste boli nútení riadiť vozidlo alebo ovládať nejaký prístroj bez možnosti prečítať si návod či dovidieť na ovládanie, vystavujete tým ohrozeniu nielen seba, ale i ľudí okolo vás. Nehovoriac o tom, aké nepríjemné sú hodiny strávené hľadaním okuliarov, keď ich odložíte na iné miesto ako obyčajne.

3. Dioptrické okuliare sú nepraktické

Najčastejším problémom, ktorí trápi nositeľov dioptrickách okuliarov, je prechod zo studeného do teplého prostredia. Okamžité zahmlenie skiel znemožňuje videnie a trvá niekoľko minút, kým sa ich teplota s interiérom vyrovná. Nepríjemnými sú tiež dážď či sneh dopadajúci na sklá. Veľmi zle sa vtedy cez okuliare pozerá, rovnako ako v prípade, že sú sklá uchytané či poškriabané. Pravda je taká, že s okuliarmi si život nikdy neužijete tak ako bez nich. Keď svieti slnko, nemôžete si nasadiť slnečné okuliare, zavadzajú pri nosení prilby či v 3D kine, na potápanie môžete zabudnúť, pretože bez dioptrií nič neuvidíte a tak ďalej. Zoznam dôvodov, prečo sú okuliare nepriateľ pestrého životného štýlu, by mohol pokračovať do nekonečna. Alternatívou je nahradiť ich kontaktnými šošovkami, ktoré však mnohí pacienti neznesú v očiach.