5 užitočných tipov, keď začínate nosiť kontaktné šošovky

09.12.2019Zhoršil sa vám zrak a zvažujete, či investovať do okuliarov alebo začať nosiť kontaktné šošovky? Alebo plánujete vyskúšať šošovky, pretože čoraz častejšie zisťujete, že vás nosenie okuliarov obmedzuje pri mnohých činnostiach? Nech už je dôvod rozhodnutia sa pre kontaktné šošovky akýkoľvek, máme pre vás pár užitočných rád a tipov, vďaka ktorým si na ne zvyknete veľmi rýchlo. 5 užitočných tipov, keď začínate nosiť kontaktné šošovky

Zvoľte si ten správny druh šošoviek a roztoku V minulosti boli používané tvrdé šošovky, tie však neboli príliš pohodlné a tak ich nahrádzajú mäkké šošovky. Tie možno rozdeliť na:

 • Sférické – pomocou nich sa koriguje krátkozrakosť a ďalekozrakosť
 • Tórické – určené pre ľudí trpiacich na astigmatizmus
 • Multifokálne – riešia problém s presbyopiou aj ďalekozrakosťou
 • Farebné – môžu byť dioptrické aj nedioptrické a slúžia najmä ako doplnok k imidžu. Nie sú nebezpečné, môžu však obmedziť periférne videnie. Z toho dôvodu by ste ich mali nosiť len príležitostne.
Základným parametrom, podľa čoho vyberať šošovku, je veľkosť dioptrie. Dôležité je tiež zakrivenie, priemer a materiál, z akého je šošovka vyrobená. Najrozšírenejšie sú hydrogélové a silikón-hydrogélové šošovky. Druhé menované sú aktuálnym trendom, pretože sú vzdušnejšie a umožňujú jednoduchší prístup kyslíka k rohovke. Špeciálne šošovky pre ľudí so suchými očami obsahujú zásobník kyseliny hyalurónovej, ktorá sa pri žmurkaní postupne uvoľňuje. Podľa doby nosenia pred ich výmenou za nové delíme kontaktné šošovky na denné, ktoré sa po použití vyhodia, dvojtýždňové a mesačné, ktoré je potrebné vyberať a nechať čistiť v roztoku a kontinuálne, ktoré je možné nosiť bez potreby ich vyberania.

Pár užitočných tipov pre pohodlné a bezpečné nosenie šošoviek

 • nezabúdajte na pravidelné prehliadky u očného lekára
 • základným pravidlom je hygiena – nikdy si šošovky nezakladajte špinavými či mokrými rukami, nezabudnite na pravidelné čistenie v roztoku, dodržujte dobu spotreby a nepoužívajte ich dlhší čas, ako ten, na ktorý sú určené.
 • dajte si záležať, aby ste si vždy odkladali šošovku z pravého oka do pravej časti nádobky s roztokom a z ľavého do ľavej. Je to obzvlášť dôležité v prípade, že nemáte rovnaké dioptrie na oboch očiach
 • ak sa vám stane, že vám šošovka vypadne z oka a nemáte po ruke ani novú šošovku ani roztok, na jej očistenie použite radšej vlastné sliny než vodu. Zdôrazňujeme však, že to naozaj len v prípade extrémnej potreby a v prípade, že vám šošovka nevypadla na zem či na iné znečistené miesto, ale ostala napríklad na tvári, prípadne suchom umývadle.
 • puzdro na šošovky meňte pravidelne, minimálne s novým balením roztoku
 • nikdy nenahrádzajte čistiaci roztok vodou alebo iným roztokom, ktorý nie je určený špeciálne pre váš typ šošoviek
 • pri dlhšej práci pri počítači či sledovaní televízora sa snažte častejšie žmurkať, znížite tým riziko vysušenia očí
 • kontaktné šošovky by ste nemali nosiť počas sprchovania sa, kúpania sa v bazéne či počas pobytu vo wellnesse. Vyššie riziko infekcie je tiež na farmách, chatách, stanovačke,... Ak sa ich však vzdať nechcete, použite jednodňové šošovky, ktoré po použití vyhodíte.
 • doprajte svojim očiam oddych od šošoviek, pokiaľ je to možné, aspoň raz za týždeň ich nahraďte dioptrickými okuliarmi

Šošovky, okuliare alebo laserová operácia?

Nosenie kontaktných šošoviek má v porovnaní s okuliarmi mnoho výhod, ale samozrejme, nájdu sa aj negatíva. Medzi najväčšie výhody šošoviek patrí komfort používania, pri ich správnej aplikácii ani neviete, že ich máte nasadené. A nevedia to ani ľudia, s ktorými prichádzate do kontaktu. Nemôžete ich stratiť, zabudnúť, nemôžu sa vám zahmliť, neskĺznu sa vám z nosa, keď to najmenej očakávate. Sú zároveň extrémne praktické a najmä bezpečné počas športovania. Iste, existujú aj špeciálne okuliare na športovanie, ale ani tie nedokážu vyrovnať pohodlie šošoviek. V prípade, že sa vám zrak naďalej zhoršuje, jednoducho kúpite šošovky so silnejšími dioptriami, nemusíte meniť drahé sklá, ako v prípade okuliarov.

Na druhej strane, šošovky sú háklivé na hygienu, môže hroziť riziko infekcie v prípade neopatrného zaobchádzania. Riziko predstavuje napríklad kúpanie sa v bazéne či jazere, wellness, stanovanie či pobyt v exotických krajinách so zníženými hygienickými štandardmi. Môže sa tiež stať, že vám šošovka vypadne, keď si pošúchate oči a ak nemáte pri sebe náhradnú, budete mať problém s videním. Ak máte krátkodobé šošovky, ktoré je potrebné pravidelne čistiť v roztoku a zabudnete si ich pred spaním vybrať, môže hroziť dočasné podráždenie oka. Negatívom sú tiež vyššie náklady na kúpu šošoviek a roztokov. Okuliare kúpite raz a v prípade, že ich nepoškodíte, máte pokoj na niekoľko rokov.

Je tu tiež tretia možnosť, podstúpiť laserovú operáciu očí. Operáciou sa vymieňa prirodzená šošovka za umelú, ktorá vám bude slúžiť do konca života, keďže jej vlastnosti sú nemenné. Operáciou je možné riešiť ďalekozrakosť, krátkozrakosť aj vetchozrakosť, výmenou šošovky za umelú sa natrvalo tiež eliminuje vznik šedého zákalu. Operácia je takmer bezbolestná, trvá niekoľko minút a rekonvalescencia zaberie len pár dní. Pred zákrokom je potrebné absolvovať komplexné vyšetrenie, kde vám poradia, aká metóda operácie je pre vás najvhodnejšia. Nevýhodou sú vyššie počiatočné náklady, výhodou neporovnateľný komfort, aký nedokážu poskytnúť ani okuliare ani šošovky.