4 spôsoby ako si chrániť zrak v lete

17.06.2019Užívať si letné dni pri vode a nedbalo žmúriť do slnka či na vodnú hladinu, to je predstava, na ktorú sa mnohí tešia po celý rok. Takéto žmúrenie nám však letné radovánky môže ľahko prekaziť, ak na svoj zrak nedáme dobrý pozor. Ako si chrániť oči v letných mesiacoch? 4 spôsoby ako si chrániť zrak v lete

1. Pozor na kontakt očí s vodou

Obľubujete v letných horúčavách možnosť schladiť sa vo vode? Hlavne v prípade, že navštevujete prírodné kúpaliská či jazerá, mali by ste si dať pozor na toxické sinice. Tie môžu vašim očiam privodiť nepríjemný zápal spojiviek (konjunktivitídu), ale takisto aj alergickú reakciu s prejavmi na celom tele. Na chlórovanú vodu v kúpaliskách sa však tiež úplne nespoliehajte, aj ona dokáže spôsobiť zápal spojiviek. Plavcov zase ohrozuje tzv. plavárenský katarakt, ktorý sa môže objaviť v nedostatočne prečistených bazénoch a spôsobuje ho chlamýdia.

2. Obmedzte používanie kontaktných šošoviek

Pre ľudí, ktorí nosia okuliare, znie rada vyhnúť sa v lete šošovkám ako úplný paradox. Práve vtedy totiž hľadajú spôsoby, ako nosiť slnečné okuliare či ako sa venovať aktivitám bez toho, aby ich obmedzovali rámy dioptrických okuliarov. No práve v letných mesiacoch so sebou používanie šošoviek nesie zvýšené riziko infekcií. Nečistoty a pot môžu pri manipulácii spôsobiť nepríjemné zápaly oka, ktoré dokážu prerásť aj do väčších komplikácií. Ak si teda letnú sezónu užívate aktívnym životným štýlom, siahnite po jednodňových šošovkách. Sú v porovnaní s mesačnými drahšie, ale nebudete si ich opakovane vkladať do oka a pokúšať tak možné infekcie. Ideálnym riešením pre vás však môže byť operácia očí, ktorá vás definitívne zbaví dioptrií a svoje obľúbené aktivity si budete môcť užívať bez obmedzení.

3. Nepreháňajte to s klimatizáciou

Ďalším skrytým nebezpečenstvom pre vaše oči sú v sezóne horúčav klimatizácia a ventilátory. Prievan, ktorý spôsobujú, dokáže aj u zdravého človeka vyvolať zvýšené slzenie očí, čo vedie k ich vysušovaniu. Dlhodobé klimatizovanie môže dokonca spôsobovať až tvorbu jačmeňov na viečkach, ktoré nepríjemne dráždia pri žmurkaní a pohybe očí. Dehydratácii by ste mali predchádzať použitím zvlhčujúcich očných kvapiek, ale aj obmedzením pobytu v klimatizovaných priestoroch. Slzný film, ktorý sa bežne vyskytuje na našich očiach, je ich primárnou ochranou, o ktorú by sme sa v lete mali starať so zvýšenou pozornosťou.

4. Vyberte si vhodné slnečné okuliare

Prirodzenou ochranou našich očí v lete sú nadočnicové oblúky. Aspoň v minulosti našim predkom úplne vystačili. V dnešnej dobe sú však naše oči vystavené aj nebezpečnému UV žiareniu a okolo nás sa nachádza čoraz viac odrazových plôch, ktoré môžu nepríjemne lámať svetlo práve do nášho zorného poľa. Pre naše očné spojovky je najnebezpečnejšie svetlo, ktoré je prudko odrazené od nejakej plochy. V lete by sme preto za každých okolností mali v exteriéri nosiť slnečné okuliare. Nevyhnutné sú hlavne počas pobytu pri vode, od ktorej sa slnko odráža priamo do očí, ale aj vo vysokohorskom prostredí, pretože vo vyššej nadmorskej výške nie sme tak dobre chránení pred slnkom.